8 Marsi – Gratë marshojnë në kryeqytet “Marshojmë s’festojmë” /FOTO-VIDEO

08.03.2018 12:19:55
Rrjeti i grave në Kosovë me rastin e ditës së 8 Marsit ka filluar marshin “Marshojmë s’festojmë”, me qëllim të kundërshtimit të pabarazive gjinore.

Më parë kjo organizatë kanë thënë se nuk kanë arsye për të festuar dhe se do të kundërshtojnë dhe luftojnë papunësinë dhe varfërinë që, siç thanë ato, është formë e dhunës strukturore, raporton lajmi.net.

Protestuesit tek sheshi Zahir Pajaziti, duke parakaluar rrugëve kryesore të kryeqytetit.

Aksion i njëjtë ishte organizuar edhe vitin e kaluar në ditën e gruas.

28661437_1712367178806472_2503591631463120896_o28660824_1712368095473047_3478373015211737088_o28782974_1712369855472871_5815440758789898240_o28796103_1712363922140131_2305080716943163392_o