Avioni përplaset me kamionin me naftë …shmanget tragjedia

10.05.2019 15:50:37

Një incident ka ndodhur pas zbritjes në tokë të një avioni të kompanisë “Air Canada”, duke lënë të plagosur tre persona. Avioni u përplas me një kamion që transportonte karburant në pistën e aeroportit “Toronto Pearsons”.

Përplasja ndodhi në pistë, pasi ai u ul rreth orës 1:30 pas mesnate, raporton “Toronto Star”.

Tom Podolec Aviation@TomPodolec

PLANE/FUEL TRUCK COLLISION
Air Canada Jazz Dash 8 collided with a fuel truck while taxiing to gte at Toronto Pearson Airport. Flight left Toronto fo

r Sudbury & returned due to weather. Passengers evacuated the aircraft on the ramp. Several people treated by paramedics.

View image on TwitterView image on TwitterView image on Twitter

Tom Podolec Aviation@TomPodolec

Update VIDEO Air Canada Jazz collided with a fuel truck while taxiing to their gate in Toronto. Aircraft suffered significant damage. Passengers bussed to the terminal. One person in care of medics with minor injuries. pic.twitter.com/cuTzx1MuRE

19 people are talking about this

Avioni ishte drejtuar për në Sudbury, por u kthye në Pearson për shkak të motit të keq.

Pasagjerët dhe ekuipazhi u evakuuan nga avioni dhe u transferuan në terminal, ndërsa shërbimet emergjente të aeroportit iu përgjigjën në kohë përplasjes.

Një numër personash u trajtuan nga mjekët dhe tre prej tyre u dërguan në spital me lëndime më të rënda.

Si avioni dhe automjeti i karburantit janë hequr nga zona dhe aeroporti po funksionon normalisht.