“BALADE Viktimave” – nga virusi Pandemik CD-19

01.09.2020 09:17:20
Nga Luan Lumeka Kalana
1-“VIRUSI DHE VDEKJA”
-Ishte viti 2020,jetonim me maska ne fytyre,
nuk njiheshim ishim UFO ,njeres a majmun,
s’takoheshim,flisnim me shenja,loznim kukafshehti,
karantine,te medhenj e te vegjel mbyllur ne shtepi,
pa shkolle e papune,duronim nga zori,pa shprese,
femijet pa lodra jashte,merzitur me keq e ndjenin,
prisnim shpetimin,vaksinen te binte nga qielli…
Shkencetaret ishin shndruar ne biznesmen,
ata me te ndershmit ,Mjeket s’i pyeste njeri,
s’dinin ke te pyesnim a te besonin,
nje gje dihej ,vinte nga Kina,por mbeti”alibi”
“Vaksina”ishte ne xhepat e liderve,te bosave,
derisa te ngopnin oreksin me bilionat.
Mjekesia me sakrifica qendronte ne kembe
kanibalet “modern” hanin trupa te gjalle,
packa, se vdisnin miliona viktima,pleq e femije,
u futen njerzit te gjalle thelle ne dhe,pa ditur se ku ?
Prisnin te gjysmohej Planeti,te fironte njerezimi,
ashtu bene,ia arritne qellimit, ”vaksina” u shpik,
kur “famekeqi” Virus CD-19,u Zhduk,…me lak ne gryke,
me plage ne zemer e ne shpirt, ju iken te dashurit, pa i pare,
as kafshet s’mbulohen ashtu, pa vare,a pa nje shenje,
c’te ishte ajo “Bombe”virus,lufte e padukshme per vdekje
Zgjohuni ju, o brezat e rinj,mos ndodhte me keshtu !
2- -AKREPET E ORES,-po shkojne Mbrapsht !
-Shikoni apo jeni verbuar, hapni syte,
degjoni c’po behet,Planeti mbyllur ne “kuvli”*
miliona te semure e te vdekur,asnje s’mban pergjgjesi,
qeverite dhe institucionet,s’kane plane e programe,
si te perballojme si te shpetojme nga kjo Pandemi,
ne pritje qe dikush t’i ”dhuroje” vaksinen e shpetimt,
fajin ia hedhin publikut ,qe s’mbajne maske e pasterti.
Lidert dhe Politikane,as qe duan t’ia dine qe vdesin dhe te rinj,
ata po rendin per fushate,te grabisin parate te mbrojne fronin,
syte i jane erresuar per pushtet,popullin e kane ndare me Parti,
si nuk permendin nje here fjalen NGUSHELLIME, familjeve,
pa le kane apo s’kane buke,si do ta ngrysin diten,
e dine apo nuk e dini,qe po mashtojme femijet brezin e ri,
po beni mekate o makatare,zoti do tju denoje,
shpetoni Boten,Njerezimin,o sharlatane,nga virusi i ”zi” !
SHBA,Gusht 2020.