Cikel Ese -MBIJETESA – Mbijetesa / Nga Luan Lumeka Kalana

21.03.2020 19:36:31
Cikel Ese -MBIJETESA
1-Mbijetesa ..
flas me Ju, t mbijetuarit nga shpresa te rojne !
-Cdo gje ne bote do e besoja,
te shihja Zeusin ne Toke,
te pija kafen me Papen n’Itali,
te flisja me profetin Muhamed,           
me shenjtoren Mother Terezen,
te shpetoja te vobegtit,
e pafajshem, nga mjerimi,
semundjet e shekullit.
-Asnjeher kurre nuk do e besoja,
por as qe do te dyshoja tek vetja,
qe paska te pabesueshme perhere,
qe ne trupin tone e rreth nesh paskmi “viruse”
”tumore”qe helmojne ,
te godasin pa meshire, kur s’e pret,
kerkojne te te shtrijne ne var te gjalle !
S’duam meshire, por ilacin e shpreses,
te ngrihemi nga “shtarti i vdekjes” ,
te marrim “shpaten” e besimit te luftojmë,
se bashku me Ju,”armet”e mbijeteses,
me “virusin””,te vetmin, armik te jetes,
me “djallin” do fitojme,
do te Mbijetojme !
2-VIZITORE NE JETE …
me dhimbje,mikut tim te pavdekshhem
Vijme femije mysafire plot gezim,
Ikim te ritur vizitor, me lot hidherim,
as ti qe shkruan e lexon, nuk e di ,
do ndrosh jete,do ikesh ne bote tjeter,
erdhem e do ikim vizitore nga kjo jete.
Na genjen mendja, se do rojmë shekuj,
nje dite,do mbyllem sytë,
do haroemi, ishim njeri,i gjallë,
do behemi ajer, fjalë,
do lem pas gjurme e një kup me dhe,
emerin epitaf, ne një gur pajete.
Duaje njerin, e iken e s’vjen me,
sa je gjalle,dashuroje si lule Jeten,
duaji si Nena ,si femija Mamin,
duaji te gjithe si motra si vellezer,
agje s’do marresh,do tretesh ne dhe,
emeri do t’haroet,andaj buzeqeshi Jetes .
3-THIRRJE NJEREZORE
“Bota t’i mbaje syte tek FEMIJET-
ata janë Ardhmja e Njerezimit”
Njeriu lind engjell ne kete botë
mrekullia shenjterore e tokes,
ta mbrojme,mos vuaje,te lulezoje,
nga “viruset”,armiq te padukshem,
nga egersia shpirterore
e ligesive qe shnderohen ne jete si kameleon,
manster e djaj,vampire e kanibal,
njeri tjetrin duan te hane te gjall.
Na mbroj Femijet,o zot o perendi,
te mos shohin e degjojne keto alibi,
te mos jene viktime e korbave te zinj,
duam te jetojne ne paqe e vellezeri ,
per te ardhmen tone e Lirin !
4-PIRAMIDA E JETES
ese-filozofia popullore e moshes
-Jeta eshte piramide,
i ngjit shkalllet ne perpjete,
deri sa arin ne maje,kulmin,
zbret tatepjete nga ana tjeter ,
deri sa takon fundin.
Ditet ikin nje nga nje pa u ndjere,
Muajte shkojne pa u kuptuar,
Stinet ndrojne veshjet,
Vitet nderrojne numrat,
kur t’shikosh kalendarin, habitesh,Viti ka mbaruar !.
Nastradini qante kur i ngjiste,
Se do rezohej kur t’i zbriste.
Ne ditelindje,te urojne Ngjitjen,
Harojme se ditelindje ka ne zbritje.
Kur ngjitesh te lakmojne,te gjithe te duan,
Kur zbret i thinjur,s’vlen nje grosh,
je rezuar. Lum kush i ngjit vitet me qejf,
I lumtur kush zbret shkallet i gezuar !
5-RRUGEVE TE JETES PAMBARIM. .
..ecje nga halli e nga malli -Ec dhe vetem ec,
horizonteve pafund nga mengjesi ne agim,
kur dielli cel, ne muzgun e mbremjes ne perendim,
nuk sosen peisazhet gjelberuese,
anes liqeneve perrallore piktoreske nje vargmalesh
me ndjek nga pas, kujtime ngarkuar me thes,ne mendje.
Ecje me kembe,me biciklete
,me makine , me ballon e me pampor,
kaloj fusha e male, lumenj,dete ,
kapercej Oqeane dhe Kontinente,
rrugeve gjatesore te jetes pa mbarim,
po ti kisha matur oert e kilometrat,
ndoshta do isha kampion apo gjeni ,
besoj se do kisha kaluar edhe ekuatorin.
Nuk paskam te ngopur jeta me ecjet,
ec papushim,ca nga halli e ca nga malli
mbase nje dite do kapercej dhe planetet,
me kot vraponi ,s’do te me arrini,
kush e di,do zhdukem meteor ne qiell .
6-“FALTORE” E POETIT” ..
.mos i lendoni poetet! shkronjesit e letrave te urtesise,
as ngjasojne si bletet punerore mbledhin nektarin e gjithesise,
ushqejne shpirtrat e njerezise, mbjellin paqen,
me lirikat poezise. Shperndajne fjalen anembane,
goje mjalte e melem per plage.
Me pasion jeten dashurojne
, me engjejt ne parajse lodrojne,
dite e nate si gjinkalla s’pushojne,
per boten tere jeten si qiri treten,
mjerane ,s’kane leke te varosin veten.
Poetet falin jete ,rojne nuk vdesin,
Ata nuk jane fetare a shenjtore,
pasuri kane lapsin e nje cope leter
ne Faltoren e Poezise,atje mbesin
 7-NDERSHMERIA-
viktime e injorances Injoranca nuk ka brire
,por te godet, nuk njeh kulture,
edukate as meshire, nuk di c’eshte dashuria,
vetem mllef, mendjemadhesia ,urretja jane te vet.
Ndershmeria vuan ,asnje s’e pyet,
edhe kur s’ka buke,nuk di te vjedh,
s’te ngacmon,askujt
s’i bie ne qafe do te roje me djersen e ballit te vet.
Sa te roje ,te bej qejf injoranca,
aq shume do vuaje ndershmeria,
mjer femrat grate qe bien preh ,
dhunohen nga meshkujt, sa keq ?!
Injoranca nuk eshte virus,epidemi,
por eshte plage qe vret ne shoqeri,
s’te le te shohesh nje dite gezim,
mos e pacim ne prag ,kete ligesi