Coronavirus pandemi-sensibilizimi i opinionit “LUFTE” NE KOHE PAQE, NE SHBA.-me “armikun” virusin C-19.

31.03.2020 14:52:39
. “Sot te bejme te Pamunderen,Neser maksimalisht-teshpetojme jetet e Njeresve!” -Moment zije boterore.Viktima te pafajshme,me dhimbje ne zemer,-po na ikin te moshuarit …edhe te rinjte !…. Te armatosur deri ne dhembe,me maska,dorashka dhe me perparse te bardha, me moton-”Me masa profilaktike mbrojme veten,me nderhyrje urgjente klinikale te shpetojme jeten e njersve !” I-KOHA e sakrificave, nuk pret”-“Beteja” zhvillohet e ashper ,ne klinika e spiatale. Personali mjekesor “Heronj “te diteve tona. “C’na shohin syte,c’po na degjojne veshet”-tema e bisedave ,sfida te mbijeteses. -Dikush pergatit maska nga shtepia,ca dhuroine gjak,plazme,per anti-virusin,nje tjeter dhuron frymen,frymemarje goje me goje ,ne mungese te aspiratorve,e pabesueshme ?! …. ..Apo ngritje e spitaleve ambulatore me cadra ne fushat sportive ne stadiumet,anijet, hotelet librarite po shndrohen ne spitale…. Masat e marra jane per t’u vleresuar,por nuk mjafrojne. -Kerkohen masa madhore te papara ,urgjente ,mendoj qe Industria e Luftes me gjithe ushtrine te shdrohet ne industri ne sherbim te Mjeksise,po keshtu e gjithe ekonomia industriale ,te punoje e te prodhoje per mjekesine,te shpetojme sa me shume jeten e enjrezve “viktima te pafajshme”,e tmershme, por jo panik. II -ALARM-moment Tragjik,situate kritike ,por jo Panik.Situata edhe mund te keqesohet.Katastrofike -Le te eshpresojme Jo… Dje epiqendra ,vatra e perballjes me koronavirisin,ishte Kina.Sot populli Italian po kalon dite me te veshtira ne historine e tij ,vdekja eshte bere shfarosese. Neser SHBA ,do te perballet me nje situate te pazakonte para popullates te tmeruar,kush mund te shpetoje .Shikoni sot NewYorkun,Micidanin,Liusanen ,dhe gjithe shtetet afersisht ne gjithe vendin . Neser “virusi “mind te rezikoje te perfshije Floriden,me nje skenar te paparashikur. Qeveria e SHBA ben thirje gjendja e “luftes” do te vazhdoje deri ne fund te Prillit. Te gjithe ne kembe!-C’behet keshtu,pse na goditi ne befasi,te papergatitur ,ky “armik “i haruar,virusal,i paimagjinueshem. -Ku jane shkencetaret,po qeveritaret ?! Mos pergatisim “bomba”per lufte ,te vrasin njerezimin,por “Vaksina”,te mbrojme jeten e njeresve !-pyetje retorike e dites. Koha nuk pret ,Sot te bejme te Pamunderen ,Neser te arrijme Maksimalen,te shpetojme e te mbrojme jeten e njeresve. III-Te mbrojme SHPRESEN e te ardhmes,femijet, brezine e ri,,prinderit te sakrifijojne ne kohe e ne perkujdesje . -Ja nje cast emocional dhe shpresedhenes nga brezi i ri: -Parade manifestuese e padegjuar,me vetura,nga mesuesit dhe studentet e shkolllave,ne rruget e lagjet qyteteve,sot pas mbarimit te pushimve te pranveres,pas mbylljes se shkollave per pandalimin e Coronavirus CD-19 ,per fillimin e “shkolles te ngujuar” ne shtepite ,nepermjet internetit ne on line. Ata ,pershendesnin duke nxjere duart nga dritaret e veturave e duke i rene borive papushim.Ndersa qytetare,prinder e te moshuar, qe brenda shtepive nga dritarte e nga balloknet i salutonin …me lot ne sy.Ne parrullat e banderolat neper makina ,lexoheshin mallengjyese- -We mis my Schools,my students ! -We Love my Teacher! -To save my self, to protekt Ameriken ! Si qytetar shqiptar-amerikan,me ndjenje obligimi,s’ka se si te qendojme indiferent pa folur,me indinjate prekese, po hedh keto rreshta shoqerore.Sot ,me me shume se kurre te jemi te bashkuar ,te veprojme per te vetembrojtur veten, familjen por edhe te japin ne maksimium ndihmesen tone, per te shpetuar familjet rona ,motrat dhe vellezerit shqiptare ne Shqiperi e ne Kosove,si dhe vellezerit tane amerikane me te cilet bashkejetojme. -THIRJE e Dites -Kronikanet,historianet,shkencetaret ,mjeket,qeverite, te evidentojne kete “lufte te padukshme” virusialel ,qe nga pervoja e hidhur,te nxjerrim mesime. -Neser mos ndodh keshtu,mos gjendemi te papergatitur. God Bless !
Florida SHBA. Mars 2020.