Dëmtohete statuja Kosovare Asllanit në Suedi

18.06.2019 11:27:31

Kosovare Asllani ishte njëra ndër katër yjet në futbollin e femrave në Suedi dhe për këtë arsye ajo ishte nderuar nga Federata e Futbollit të Suedisë dhe Coca-Cola me një statujë.

Nilla Fischer, Caroline Seger dhe Hedvig Lindahl janë tri femra të tjera, përveç Kosovarëve Asllanit, të cilat janë ndërtuar një statujë që fansat mund të shohin nga afër në Suedi.

“Statuja duhet të na prezantojë neve ashtu siç jemi si futbollistë dhe unë jam më i përqendruar në teknikë Kjo gjë nuk do të theksohet në statujën time Jam shumë të krenare për të,” ka thënë Asllani për sportbladet.

Megjithatë, dy ndër statujat e ndërtuara tashmë janë ndërtuar. Fillimisht u dëmtua statuja e Nilla Fischer, e vendosur në Linkoping, ndërsa fundjavën e kaluar u dëmtua edhe statuja e Asllanit.

Krahu i majtë i statujës së futbollistit me nofkën “Kosses” është prishur, ndërsa fotografitë e publikuara nga mediat suedeze tregojnë që mbajtësit e “Gjykatës së Asllanit” tentuan ta kthejnë atë në gjendjen e mëparshme duke ngjitur krahun në trupin e statujës sërish. Ende nuk dihet nëse dëmtimi ishte i qëllimshëm.

Ndryshe, Asllani po shkëlqen me fanellën e Suedisë në Kampionatin Botëror të femrave, ku në dy ndeshje ka shënuar po aq gola dhe ka fituar dy herë çmimin e ‘Lojtares më të mirë të ndeshjes’.