Gazetarja vritet në Derry gjatë trazirave në qytet

19.04.2019 10:28:03
Lyra McKee 29-vjeçare, humbi jetën gjatë trazirave.

Një gazetare është qëlluar për vdekje gjatë dhunës në Londonderry që policia po e trajton si një “incident terrorist”.

Republikanë të ndryshëm po fajësohen për vrasjen e Lyra McKee 29-vjeçare gjatë trazirave ka njoftuar policia në zonën e Creggan-it të Derry në natën e të enjtes, raporton “Bbc”, transmeton lajmi.net.

Bomba benzine u hodhën gjithashtu në polici Land Rovers.

Ndihmësi Shefi i Sigurisë Mark Hamilton tha se IRA-ja e re “ka të ngjarë përgjegjësinë” dhe policët kanë filluar një hetim për vrasjen.