Kina dhe SHBA-ja pritet të rikthehen sërish në tavolinën e bisedimeve

14.05.2019 13:31:01

 

Kina dhe Shtetet e Bashkuara kanë rënë dakord të vazhdojnë të flasin për mosmarrëveshjen e tyre tregtare, tha të martën qeveria kineze, pasi Presidenti i SHBA Donald Trump tha se mendonte që diskutimet e fundit në Pekin do të ishin të suksesshme.

Komentet pak më optimiste erdhën pasi të dy palët ngritën luftën e tyre tregtare, ndërsa Kina njoftoi detaje mbi tarifat e reja kundër importeve të SHBA të hënën, pas një mjeti të SHBA-së javën e kaluar për të synuar importet kineze, raporton “Reuters”.

Zyra e Përfaqësuesit të Tregtisë së SHBA tha se kishte planifikuar të zhvillonte një dëgjim publik muajin e ardhshëm mbi mundësinë e vendosjes së detyrimeve deri në 25% mbi një vlerë prej 300 miliardë dollarësh të importeve nga Kina. Cellphones dhe laptopë do të përfshihen në atë listë, por farmaceutikat do të përjashtoheshin, tha zyra.

Perspektiva e ekonomisë globale, e cila është duke u zhvendosur nga Shtetet e Bashkuara dhe Kina, duke rënë në një konflikt më të ashpër dhe më të zgjatur, ka tronditur investitorët dhe ka shkaktuar një lëvizje të mprehtë në tregjet e aksioneve në javën e kaluar.