Largimi i John Bolton, lajm i gezueshem per shqiptaret

10.09.2019 19:35:50

Nga Skënder Mulliqi

Sa po e pashe nje lajm te madh per Kosoven dhe shqipatert ne pergjithesi. John Bollton nuk eshte me keshilltare i presidentit, Donald Tramp. Bollton njihet si njeri i cili e ka kundershtuar pavaresine e Kosoves. Dhe, sigurisht me te drejte ka ekzistuar frka per ndarje te Kosoves , qe duket se eshte edhe nisme e Bolltonit. Largimi nga ky post nga ana e presidentit Tramp, sigurisht se ka te beje edhe me Kosoven , dhe se eshte lajmi me i gezueshem qe shume kohe per shqiptaret.Ky lajm i madh me te drejt i largon dyshimet se do te kemi ndarje te Kosoves, mbi baza etnike ne vazdim te bisedimeve me palen serbe, qe do te ishte rrezik i humbjes se territoreve te reja te Kosoves, dhe perballjes se mundshme me nje lufte te re ne Ballkan e me gjere.Pse ndarja si opcion deri me tash nuk u be faktike nga qarqet proserbe, merite te madhe ka kancelarja gjermane , Angela Merkel, por edhe qendrimi pas saj te ish-kryeministrit, Ramush Haradinaj.Te behemi real , kete nuk mund ta mohon askush. Sido qe te jete, shqiptaret mund te marrin fryme me shlirshem , se vertete miqet tane amerikan dhe evropian , nuk do te lejojne qe projektin e perbashket per Pavaresise te Kosoves,ta vene ne peshore nga askush… Eshte ky grusht i rend edhe per qarqet proserbe dhe proruse,te cilet historikisht nuk po pushojne karshi interesave te shqipatareve ne Ballkanin Perendimor …