Maduro në restorant klasi, shpërthen zemërimi në Venezuelë

18.09.2018 18:56:04
Një video e Presidentit të Venezuelës, Nicolas Maduro, që drekon në një restorant klasi në Turqi, ka shkaktuar jo pak zemërim në Venezuelën e gjunjëzuar nga kriza.

Vetë shefi turk postoi video të vizitës së Maduros në Instagram, por më pas i fshiu ato. Sidoqoftë, përdoruesit e medias sociale kanë shpërndarë videon. Presidenti Maduro dëgjohet të thotë: “Ky është një moment i papërsëritshëm”.

Ai shihet të tymosë një puro dhe bashkëshortja e tij mban një bluzë me foton e shefit Gokce. Ky i fundit zotëron restorante luksoze në SHBA, Lindjen e Mesme dhe Turqi. Në restorantet e tij, pak copëza mish kushtojnë disa qindra dollarë.

Në Venezuelë, 64% e banorëve kanë raportuar humbje domethënëse peshe, mesatarisht 11 kg, për shkak të ushqimit që gjithnjë e më shumë mungon.

Kequshqimi tek fëmijët është në nivele rekord dhe 2.3 milionë njerëz kanë braktisur vendin nga viti 2014.