Mori goditje të rënda në ring, vdes boksieri 27-vjeçar

24.07.2019 09:32:26
OXON HILL, MD - JULY 19: Maxim Dadashev receives attention in his corner after his corner threw in the towel following the eleventh round of his junior welterweight IBF World Title Elimination fight against Subriel Matias (not pictured) at The Theater at MGM National Harbor on July 19, 2019 in Oxon Hill, Maryland. (Photo by Scott Taetsch/Getty Images)

Pas dëmtimeve të rënda të pësuara në një ndeshje mbrëmjen e të premtes, boksieri rus 28-vjeçar Maxim Dadashev ka humbur jetën.

Lajmin e dha trajneri i tij Buddy McGirt, i cili njoftoi se pas disa ditësh në gjendje kome, boksieri 28-vjeçar nuk ia doli t’u mbijetojë dëmtimeve të rënda të pësuara në ring.

Dadashev u përball mbrëmjen e të premtes me boksierin nga Puerto Rico Subier Matias, por gjërat morën një rrjedhë të tmerrshme, me rusin që mori shumë goditje në fytyrë dhe në kokë.

Në rrjetet sociale qarkullon edhe një media, ku trajneri i rij McGirt tenton të bindë 28-vjeçarin që të tërhiqet nga ndeshja dhe ia del, por tashmë dëmi ishte bërë.

Menjëherë pasi u tërhoq nga ndeshja, Dadashev u dërgua në një spital në Maryland, ku u konstatua se kishte pasur hemorragji në tru. Mjekët kryen një ndërhyrje kirurgjikale që zgjati rreth dy orë, por që më pas 28-vjeçari ra në koma dhe humbi jetën ditën e sotme.