Nuk mposhtet dot krenaria e shqiptarëve, Skënderbeu përsëri në grupet e Ligës së Evropës

24.08.2017 22:13:22

E mrekullueshme ajo që ka bërë skuadra shqiptare, Skënderbeu nga Korça.

Ish-kampionët e Shqipërisë kanë barazuar pa gola në shtëpi 0-0 ndaj Dinamo Zagreb dhe falë barazimit në ndeshjen e parë 1-1 në Kroaci kanë arritur kualifikimin historik.

Kësisoj djelmoshat e Ilir Dajës do të jenë përsëri klubi i vetëm shqiptarë në grupet e një gare evropiane pas suksesit në vitin 2014.

Ndeshja nisi më mirë për mysafirët të cilët vetëm pas katër minutave lojë shënuan gol, por që për fat të mirë u anulua nga gjyqtari pasi lojtarët e Dinamos shkaktuan faull në sulm.

Dy minuta më vonë, Liridon Latifi tentoi me një goditje të fuqishme ta mposhtë portierin mysafir por i cili intervenoi me sukses dhe shpëtoi portën.

Disa minuta para fundit të ndeshjes, mbrojtësi kroat i Skënderbeut, Marko Radas rrezikoi por pa arritur të gjejë golin.