Pierre Emerick Aubameyang top-golashënuesi në Evropë

19.12.2016 13:05:17

Pierre-Emerick Aubameyang ka shtuar numërin e golave të tij në garën për Këpucën e Artë evropiane, pasi ai shënoi në barazimin 2-2 Borussia Dortmund me TSG Hoffenheim, por ka pasur shumë lëvizje prapa tij gjatë kësaj fundjave në rënditjen pas.

Diego Costa, Edinson Cavani dhe Lionel Messi të gjithë gjetën rrjetën, pasi secili nga ta shënuan në skuadrat respektive, për Chelsea, Paris Saint-Germain dhe Barcelona, respektivisht, ndërsa Luis Suarez dhe Zlatan Ibrahimovic secili shënoi nga dy gola për të lëvizur përpara duke e bërë garën me interesante për Këpucën e Artë evropiane.

Këtu janë renditjen nga 19 dhjetori: /fokusi.org/

osition Player Team Goals x Factor Points
1 Pierre-Emerick Aubameyang Borussia Dortmund 16 x 2.0 32.0
2 Diego Costa Chelsea 13 x 2.0 26.0
T3 Edinson Cavani Paris Saint-Germain 17 x 1.5 25.5
T3 Yevgeni Kabayev Kalev 25 x 1.0 25.0
T5 Lionel Messi Barcelona 12 x 2.0 24.0
T5 Luis Suarez Barcelona 12 x 2.0 24.0
T5 Alexis Sanchez Arsenal 12 x 2.0 24.0
T5 Anthony Modeste Cologne 12 x 2.0 24.0
T5 Edin Dzeko Roma 12 x 2.0 24.0
T5 Mauro Icardi Inter Milan 12 x 2.0 24.0
T5 Azdren Llullaku Gaz Metan Medias 16 x 1.5 24.0
T5 Andrea Belotti Torino 12 x 2.0 24.0
13 Vitali Rodionov BATE Borisov 15 x 1.5 22.5
T14 Zlatan Ibrahimovic Manchester United 11 x 2.0 22.0
T14 Robert Lewandowski Bayern Munich 11 x 2.0