Rusia i bënë thirrje për paqe NATO-s

01.08.2016 18:37:17

Rusia ka bërë thirrje zyrtarisht NATO-s për bisedime në shtator, në mënyrë që të zvogëlojë tensionin mes dy blloqeve, njoftoi Kremlini.

“Ne jemi të gatshëm për dialog konstruktiv, pavarësisht nga ndryshimet në qasjen dhe arsyet dhe pasojat e vendimeve të Samitit të NATO-s në Varshavë”, njoftoi. zëvendësministri i Mbrojtjes i Rusisë Anatoli Antonov, njofton B92, transmeton Indeksonline.

Ai tha se ishte i përgatitur “agjendë pozitive” për zhvillimin e mëtejshëm të marrëdhënieve, e cila do të lehtësojë tensionet mes Moskës dhe bllokut ushtarak të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara.

“Ekspertët ushtarakë të NATO-s ishin të ftuar në Moskë në shtator për konsultime mbi rrethanat ushtarake dhe politike në Evropë”, sipas Ministrisë ruse.

Përfaqësuesit e Aleancës janë të informuar në lidhje me ofertën e Moskës për të rishikuar programet ekzistuese në këshillin format luftës të përbërë nga përfaqësues të Rusisë dhe NATO-s s.

Marrëdhëniet janë dy forca të intensifikohen nga muaji në muaj, në mënyrë që shumë e quajnë situatën një luftë të re të ftohtë dhe në Varshavë, liderët e NATO-s ka deklaruar se Rusia është “një burim i jostabilitetit.”

Kështu, një nga temat kryesore do të jetë situata në Baltik, i cili është ndikuar veçanërisht nga situata e tensionuar. NATO ka vendosur në mburojën e raketave në shtetet e Balltikut, në Varshavë konfirmuar se ata do të vendosen dhe trupat speciale ndërkombëtare përgjatë kufirit me Rusinë.

Ana tjetër përgjigjet manovra në det dhe në majë të saj dhe akumulimin e njësive dhe ushtrimet ushtarake në kufi.

“Ekspertë rusë tërësisht të analizojë të gjitha vendimet e marra në Varshavë “, ka thënë Antonov.