SHBA dyshon se Rusia ka gisht në sëmundjen e diplomatëve amerikanë në Kubë dhe Kinë

13.09.2018 00:37:45

Rusia është e dyshuara kryesore në hetimin e agjencive amerikane për sëmundjet misterioze në personelin amerikan në Kubë dhe Kinë, raporton NBC News.

Nga hetimet që përfshinë FBI, CIA dhe agjenci të tjera, njoftoi NBC, duke cituar edhe tre zyrtarë të paidentifikuar të SHBA dhe dy persona të tjerë të informuar mbi hetimin, kanë treguar përfshirjen e Moskës.

Dëshmia, megjithatë, nuk është mjaft bindëse për Shtetet e Bashkuara të caktojnë fajin publikisht në Moskë, sipas raportit të NBC.

FBI tha se nuk kishte një koment për raportin e NBC. Një burim i qeverisë amerikane, i njohur me vlerësimet zyrtare, tha se agjencitë e inteligjencës nuk do ta konfirmonin raportin.

Zyrtarët amerikanë thanë në korrik se po vazhdojnë të hetojnë problemet shëndetësore në ambasadën amerikane në Kubë dhe nuk e dinë se kush ose çfarë qëndron pas sëmundjeve misterioze, të cilat filluan në 2016 dhe kanë prekur 26 amerikanë.

Zëdhënësja e Departamentit të Shtetit, Heather Nauert i tha Reuters të martën se, “Ne nuk kemi vendosur asnjëherë se kush ose çfarë janë përgjegjësit për sulmet shëndetësore”.

Simptomat kanë përfshirë humbjen e dëgjimit, tringëllimë në veshët, marramendje, dhimbje koke dhe lodhje, një model që përputhet me “dëmtimin e butë traumatik të trurit”, thonë zyrtarët e Departamentit të Shtetit.

Autoritetet vendase thanë në qershor se sollën një grup diplomatësh nga Guangzhou i Kinës, për shkak të shqetësimit që ata vuanin nga një sëmundje misterioze që i përngjante dëmtimit të trurit.

Zyrtarët kubanë, të cilët po kryejnë hetimet e tyre, kanë mohuar përfshirjen.

Shtetet e Bashkuara besojnë se armë të sofistikuara elektromagnetike mund të jenë përdorur në punëtorët e qeverisë, ndoshta në lidhje me teknologjitë e tjera, njoftoi NBC.

Ushtria amerikane po përpiqet të bëjë incizimin e armëve ose armëve të përdorura për të dëmtuar diplomatët, duke përfshirë testimin e pajisjeve të ndryshme në kafshë, tha NBC, duke cituar zyrtarët e administratës Trump, ndihmësit e kongresit dhe të tjerët.

Një pjesë e punës është duke u bërë në programin e drejtuar për kërkimin e energjisë në bazën ajrore Kirtland në New Mexico, ku ushtria ka lazera dhe laboratore gjigande për të testuar armët elektromagnetike me fuqi të lartë, duke përfshirë mikrovalë, tha NBC