SHERRBUDALLET E QITEN UJIT N’ZJERME POR SPO JU VLON

09.10.2019 10:22:42

Nga: Binak Maxharraj

-PZAP ketyre sherrbudalleve ju tha ndaluni ska manipulim e as rinumrim vote

Nuk thote populli kot kur i mbyturi mundohet me u kape edhe per kashte.PDK po mundohet me u kape per kashte duke kerkuar rinumrimin e votave ne tere Kosoven.Dicka te tille as sherrbudalla nuke e kerkon.Ne cafre gjendje jane ra keta te PDK as kashta nuk i mbane,bile as ajo kashta e madhe e Brazilit,sepse per 15 vjete ne pushtet jane maje,jane trashe per se tepremi,ju ka ardhe koha te latohen pak,te krasiten,te qirohen bash si lisat e malit.Opozita ju bane mire,krejte mvaret se ku do ta kaloni kohen ne opozite.Por ngutuni kaloni sa me shpejte ne opozit bile shpenzoni dicka nga ato milionat e vjedhur dhe te plaqkitur nga populli,sa nuk ka ardhe zerzelja e re dhe ua merr te gjitha.

Por nuk e kame te qarte sepse edhe LDK hyri bashk me PDK te sherrbudallet duke kerkuar rinumrimin e te gjitha votave ne krejt Republiken,apo ndoshta edhe kjo eshte nje mareveshje e mshefet per te shpetuar “mikun e madh”me fytyre,se ndoshta me numrimin e votave del diqka”pas dore”.Por cka i shtyu keta te LDK ta ndermarrin nje hap te ketill.Ne zgjedhje nuk dolen keq,e zune vendin e dyte bash si ne tabelen e sportit,dhe prap te pakenaqur.Keta te LDK bash hiq nuk jane falenderues.Po a e dine keta zezditat e LDK se poqese i kishin qite ne fushat edhe te nominuar per kryeministra si Lutfi Hazirin,Agim Veliun besa edhe Isa Mustafen,LDK do te kishte pesuar katastrofe bile as vendin e tret ndosha nuk e kishte zene.Dihet sepse.Por kete edhe keta e hetuan me kohe,se nuk jane te afet ti dalin ortekut dhe uraganit te quajtur Aklbin Kurti i cili gjate fushtes fshinte cdo gje qe gjente perpara.Mu per kete arsye keta”macokat”e LDK per me e shpetu fytyren e vete e zgjodhen Vjosa Osmanin personin qe dikur e perbuzeshin,dhe bile per pak qe nuk e patenl lene jashte partije.

Erdhi Vjosa Osmani jo me hater nga kuqloshat e LDK,por pak si me zor per te shpetu fytyren nga marrja elektorale.Dhe,Vjosa Osmani iu pervesh punes dhe me plote fuqin e menqurin e saj dhe me nje ekip solid te te rinjesh e beri te pamunduren, ia zbardhi fytyren LDK duke e nxjerr ne vendin e dyte si nje sukse solid te LDK qe nga viti 2004.kur zgjedhjet i fitonte Presidenti Ibrahim Rugova.Eshte shume e paqarte se pse LDK po i bane naze kesaj fitorje solide.Ajo LDK duhet te kethjellet dhe te shoh me sy kritik situaten pas zgjedhjev dhe te baje koalicion me LVV,sepse dosido qe te jete vetem gjysma e LVV vlen me shume se sa krejte PDK se ne cfare gjendje te mjerueshme ka rene.E kane per detyre qe sa me shpejte ta formojne qeverin pa hetizim sepse mandatin e kane te dhanun nga populli.

Por doli nje parti e cila nuk u korit e cila nuk kerkoi numrimin e votave dhe te futet ne vallen e sherrbudalleve.Kjo eshte partia AAK e Ramush Harajdinajt i cili tha bash si burrat e Dugagjinit se une nuk kerkoj rinumrin te votes,e pranoj rezulatatin,anopse gruaja e tij Anita ishte mbire e ba tape me vere te kuqe nga inati qe i shoqi nuk i doli mire ne zgjedhje.

Dhe ne fund kesaj radhe sovrani,pra votuesit ishin te pameshireshme ndaj disa partive te vogle si Nisma,AKR,PD te cilat i qiti jashte lojes elektorale,sepse jemi djeg dhe e kemi hanger se nuk mbahet Qeveria me parrti paterica.si psh.partia e Behgjet Pacollit AKR me 4 deputet e ne fund pate mebete vetem me nje i mbante 4 ministri bile me te rendesishmet,kurse Behxhet Pacolli u tregua nje nder ministra me te dobet ne historin e pasluftes ne Kosove,jo qe nuk solli asnje njohje por ia morren nja 15 cnjohje.Mu per kete ka ba mire sovrani qe i preu me sakice keto parti te cilat me shume e demtojne skenen politike.