Klinsman shkarkohet nga detyra e selektorit të SHBA-së!

21.11.2016 23:23:13

Jürgen Klinsmann (52) u shkarkua si trajner i SHBA-së dhe nga drejtori teknik. Kjo u njoftua nga presidenti i Federatës Amerikane Sunil Gulati së (57): “Ne falënderojmë Jurgen për punën e tij e madhe dhe përkushtimin gjatë pesë viteve të fundit.” dhe  formën dhe zhvillimin e ekipit që çoi në bindjen se ai duhet të marrë një rrugë të re. Qëllimi përfundimtar është kulifikimi në kupën e Botës Rusi 2018.
Klinsmann sapo ishte kthyer nga një vizitë në Berlin në Shtetet e Bashkuara. Në kryeqytetin gjerman që kishte darkuar të enjten e kaluar me kancelaren gjermane Angela Merkel dhe presidentin amerikan Barack Obama në mbrëmje. Më 3 nëntor, ai kishte qenë i emëruar në Erfurt për kapiten nderi i ekipit gjerman.
Kur papritmas humbja 0: 4 në Kosta Rika, ekipi amerikan ka pranuar humbjen më të lartë kualifikuese që nga 1957,  Para humbjes kundër rivales së vjetër Meksikës (1: 2). Shtetet e Bashkuara janë në grupin e tyre kualifikues pas dy humbjeve me zero pikë e fundit në tabelë. Megjithatë, Klinsmann ende besonte në një të ardhme si trajner SHBA: “Unë nuk jam i frikësuar. Dhe unë jam ende i bindur se ne ende mund të jemë fitues në grup. ” por nuk mendoj njëjtë Bossi i federatës së SHBA-së.