Shqipëri /Policia e Shtetit ‘blindon’ Teatrin Kombëtar, sot nis shembja

24.07.2019 09:23:55

Forca të shumta policia kanë rrethuar në orët e para të mëngjesit godinën e Teatrit Kombëtar në Tiranë. Në fillim në vend ishin të pranishme forca të policisë private dhe më pas atyre iu janë bashkuar dhe efektivët e Policisë së Shtetit.

Burime nga Bashkia e Tiranës bëjnë me dije se sot nuk do të nisë shembja e ndërtesës, por do të largohen materialet të cilat do të dërgohen tek teatri Turbina. Sipas burimeve, prezenca e Policisë është bërë e nevojshme pasi Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit nuk lejon zhvendosjen e këtyre materialeve.

Përfaqësues të opozitës, shoqërisë civile dhe aktorëve prej disa kohësh e kalojnë natën në oborrin përpara Teatrit Kombëtar dhe sipas tyre heqja e objekteve ka nisur prej disa ditësh fshehurazi.