Etiketimet Ballkani Perëndimor

Etiketim: Ballkani Perëndimor

Aleksandar Vuçiq: Të njohim pavarësinë e Kosovës? Unë nuk mundem –...

Samiti BE-Ballkan Perëndimor përfundoi me miratimin e Deklaratës së Zagrebit në rreth njëzet pika. Zgjerimi i Unionit, përkatësisht pranimi i anëtarëve të rinj nuk...

Tri orë e gjysmë diskutime mbrëmë në Samitin e Zagrebit

Pas më shumë se tri orë e gjysmë diskutimesh, ka përfunduar samiti i liderëve të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian dhe të Ballkanit Perëndimor,...

Blerim Reka: Integrimi Evropian për Kosovën, udhërrëfyes për një shtet të...

Ministri i Integrimit Evropian, Blerim Reka, ishte i pranishëm në sesionin analitik të organizuar nga Komisioni Parlamentar për Integrim Evropian, për të diskutuar rreth...

KE ka dështuar t’i ndajë datën Shqipërisë”/ Deklarata e fortë e...

I dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer, tha se Rusia dëshiron që ky rajon të jetë “i përçarë,...

Nënkryetari i Komisionit Evropian, Josep Borell sot në Kosovë

Perfaqësuesi i lartë i BE-së për Punë të Jashtme dhe Politikë të Sigurisë dhe nënkryetari i Komisionit Evropian, Josep Borrell, sot do ta vizitojë...

Optimist për negociatat me BE, diplomati polak: Elita politike në Shqipëri...

Anëtarësimi i Ballkanit Perëndimor  në BE as s’mund të sfidohet dhe as s’mund të zëvendësohet me forma të tjera angazhimi të BE, thekson në...

Evropa nuk ish dashur ti mbeshtes regjimet antidemokratike në Ballkan?!

Nga Skënder MULLIQI U bënë 24 vite nga masakra e Srebrenicës, ku kriminelët serb pushkatuan dhe mbyten për së gjalli 8300 njerëz të komunitetit boshnjak,...

Berlini mbështet procesin e pranimit të vendeve të Ballkanit Perëndimor në...

Zyrtarët e Bashkimit Evropian bënë përpjekje të sigurojnë vendet e Ballkanit Perëndimor, që synojnë t’i bashkohen BE-së, se bllokut ende qëndron pozitiv për aspiratat...

Ruari O’Connell: Luftojeni krimin e organizuar

Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë, Ruari O’Connell, edhe një herë iu ka bërë thirrje autoriteteve kosovare që të luftojnë krimin e organizuar. Dogana...

(MPMS) organizon konferencën “Iniciativa e Dimensionit Social”. Ministri Reçica thotë se...

Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale (MPMS), në bashkëpunim me organizatën jo qeveritare gjermane “Arbeiter-Samariter-Bund (ASB)” si dhe me “PREDA Plus” hapën sot punimet e...