Etiketimet Ballkanin perëndimor

Etiketim: Ballkanin perëndimor

Zgjerimi i BE-së: Juncker udhëton në Ballkan

Nga 26 shkurt deri më 1 mars 2018)presidenti i Komisionit të BE-së, Jean Claude Juncker, do të vizitojë Ballkanin Perëndimor. Me këtë turne në Maqedoni,...

SHBA do ballkanin perendimor stabil

Shtetet të cilat duan të hynë në BE duhet qartë të tregojnë atë vendim, nuk mund të qëndroni në të njejtën kohë në dy...

Brukseli kërkon të konstituohet Kuvendi i Kosovës

Në kohën Kosova ka hyrë në një krizë të përsëritur institucionale për herë të dytë brenda tri viteve, komuniteti ndërkombëtar po bën thirrje që...

Reagon edhe BE-ja për ‘Shqipërinë e Madhe’: Jo deklaratat nxitëse

Pas deklaratave të Edi Ramës dhe Hashim Thaçit për ‘Shqipërinë e Madhe’, ka reaguar edhe Bashkimi Evropian. Zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Kocijancic ka thënë...

Dështon marrëveshja e themelimit të Fondit për Ballkanin Perëndimor

  Marrëveshja për themelimin e Fondit për Ballkanin Perëndimor nuk ka marrë votat e mjaftueshme të deputetëve të Kuvendit të Kosovës.   Për këtë marrëveshje kanë votuar...

Lojë e rrezikshme e BE-së: Retorikë e ashpër që Ballkani Perëndimor...

Retorika e ashpër dhe mundësitë e konfliktit në Ballkanin Perëndimor kërcënojnë jo vetëm marrëdhëniet në rajon, por edhe procesin e integrimit evropian të shumë...

Johannes Hahn: BE-ja s` ka të ardhme pa Ballkanin Perëndimor

Komisioneri i BE për Zgjerimin, Johannes Hahn ka deklaruar se, integrimi i Ballkanit është i rëndësishëm për vetë Unionin. “Europa nuk ka të ardhme pa...

Federika Mogerini raporton sot për vizitën në Ballkan

 Shefja e Bashkimit Europian për politikën e jashtme, Federika Mogerini raporton sot para ministrave të Jashtëm të BE-së për udhëtimin e saj në Ballkanin...