Etiketimet Diaspora

Etiketim: Diaspora

SHHK “Sali Çekaj”, tetë vjet përkushtim për të harruarit nga shteti!

Shkruan: Florim Zeqa Të nderuar lexues, kësaj radhe kam përgatitur një reportazh të veqantë nga Diaspora shqiptare. Duke qënë i bindur se është i pamundur...

Diaspora shqiptare nuk duhet ta luan rolin e vajtorës apo rrahagjoksisë...

Nga Nue Oroshi Zëri i diasporës shqiptare historikisht ka qenë një zë i pastër dhe i kulluar që gjithmonë ka gjakuar dhe është kujdesur...

Deputetët e Kosovës mirëpresin marrëveshjet e Shqipërisë për diasporën

Kryesuesja e Komisionit Parlamentar për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike, Vjosa Osmani, kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, njëherësh deputeti Visar Ymeri, dhe anëtarët...

Shkolla e diasporës në Kosovë bën ndryshime të mëdha

Më 11 tetor 2017, organizata GERMIN ka bërë hapjen solemne të Shkollës së Diasporës në Kosovë, e cila po mbahet për herë të parë...

Valon Murati : Diaspora, mision që nuk do përfundojë asnjëherë për...

Kryetari i Lëvizjes për Bashkim, Valon Murati përmes një statusi në rrjetin social Facebook, iu është drejtuar bashkatdhetarëve me të cilët ka punuar shumë...

Në Gjakovë: Seminar mbarëkombëtar për mësuesit në diasporë

Nën organizimin e ministrive të Arsimit të Kosovës dhe Shqipërisë, nga sot deri më 4 gusht, mbahet Seminari mbarëkombëtar për mësimin plotësues në gjuhën...

Gazmend Abrashi: Përkujdesja institucionale i mungon diasporës

Nënkryetari i AAK-së, Gazmend Abrashi përmes një shkrimi të postuar në Facebook, ka vlerësuar se në çdo vend të botës asetet kombëtare jo vetëm...

Diaspora kërkon përfaqësim në parlamentin e Kosovës

Shoqatat kulturore shqiptare dhe personalitete aktive nga landi më i madh në Gjermani, Nordrajn Vestfalen, të mbledhur me iniciativën e Shoqatës Kulturore Integruese “Identitet”...

Takime të ekspertëve nga diaspora me të rinjtë në Kosovë

Organizata jo-qeveritare Germin do të organizojë 10 takime në mes të rinjve të komunave të ndryshme të Kosovës dhe mërgimtarëve tanë, të cilat kanë...

Votat që vijnë nga diaspora (me kusht) ende të panumëruara

Janë bërë një javë që nga mbajtja zgjedhjeve të jashtëzakonshme në vend. Pra që nga 11 qershori e deri më sot Komisioni Qendror Zgjedhor...