Etiketimet Fadil Maloku

Etiketim: Fadil Maloku

Fadil Maloku: Ky është shekull shqiptarie!

 1. Në trojet shqiptare, askush nuk gëzon më shumë admirim e respekt social, se sa i burgosuri i ndërgjegjes! Shkakun, mendoj se duhet kërkuar...

Shtetndërtimi përmes protagonizmit, Kosovën, mund ta lë me “gishta në gojë”!

Nga: Fadil Maloku 1. Është tejet joserioze që gjitha qeveritë tona të deritanishme, ende manipulojnë rrezikshëm me tema të "brendshme", ndërkaq, po të shihni ngjarjet...

Fadil Maloku: Babëzia e Gjykatës Speciale

1. Me fillimin e ngritjes së aktakuzave të para nga ana e Gjykatës Speciale, do ishte e arsyshme të kuptojmë fisnikërinë e raporteve të...

A e tradhtoi Qeveria “Rama” Amerikën në OKB?

Nga Fadil Maloku 1. Kundër Amerikës, edhe kur gjykojmë se nuk e ka drejtë në punët tona, NE duhet ta pranojmë qëndrimin e saj "të...

Fadil Maloku: Kryeminister, përcille premtimin e dhënë, tek Mogerini!

 Sociologu Fadil Maloku përmes një shkrimi ka komentuar takimin e kryeministrit Ramush Haradinaj dhe  Përfaqësueses së Lartë për Punë të Jashtme dhe Politika të Sigurisë,...

Kryeminister, përcille premtimin e dhënë, tek Mogerini!

Nga: Fadil Maloku 1. Duket që Kosovën, si një vend i vogël me mundësi shumë të kufizuara ofertuese ekonomike, edhe për shkak të problemeve me...

Fadil Maloku: “Makdonalizimi” i politikes kosovare

1. Që në fillim më duhet ta sqarojë kontekstin e këtij titulli i cili në fakt ka të bëjë me proceset e shpejtuara nëpër...

Alarmi për Qeverinë aktuale, po ndizet!

Nga Fadil Maloku Petritsch: “Kosova është thellësisht e ndarë. Është një shtet i dobët pranë kolapsit – krahasuar me Serbinë që është zhvilluar fuqishëm ekonomikisht,...

Edhe pse në Evropë, a po sillen shqiptarët si evropianë?

Nga Fadil.Maloku 1. Shoqëritë gjithandej shqiptare, prej filleve të erërave të demokratizimit janë infektuar aq shumë me zvetënimin e rolit të qytetarit aktiv, sa që...