Etiketimet Luan Kalana

Etiketim: Luan Kalana

Edouard Shnajder-DEDIKIM…vajzes time te vogel, Mathilde-GJUHA SHQIPE, GJUHE HYJNORE !

Nga Luan Kalana "Shumë miq të nënës tënde dhe të mi, më se njëzetë herë, më kanë thënë të shkruaj atë që dija për Shqipërinë,...

Rrefim -besa e Shqipetarit, si purteka e arit.. 

Nga Luan Kalana Mirenjohje per Jete, vellezerve Devollinj... "Kur te digjet Shqiperia,atehere mund te digjinin Ostrecin !" -Rastesisht sot takova ne Clearwater Hospital,FL.nje vella shqiptar nga Ostreci...

Sami Frasheri-dijetar dhe gjuhëtar shqiptar,-studjues i mirefillte i Gjuhes Shqipe

Nga Luan Kalana* “Gjuha Shqipe-nje nga gjuhet me te vjetra ne Bote…” “Fjalet e ashtuquajtura “huazime”apo turqizma, janë Fjalë të vjetra Shqipe...” “Turqishtja ka huazuar, (marre...

Ese -liria e mendimit VELLAZERIA E SHQIPTARIT-model i Paqës dhe...

Luan Kalana “Liria e Shqiptarit,si purteka e arit”-populli Historia na i ka imponuar, pushtuesit e huaj, superfuqite apo fqinje shoveniste, tere jeten qe ne shekujt...

Cikel me poezi-PRINCI I ENDERRAVE

Nga Luan Kalana 1-FOLEZES E DASHURISE -Ku e ka shtepine,ku e ka srehezen Dashuria ?! Te gjithe bota thone hapur:- Folozen ia dime ! N’pallatin e Endrave,n’Keshtjellen e...

BINJAKESIA E JETES -shenime nga Dy Librat e shkrimtares znj....

Nga Luan Kalana Librat binjake letrare -ne poezi dhe ese proze poetike :1-”Buzeqeshi jetes” dhe 2-“Dizanjo jeten tende” Pasi ia kerkova librat Xhulit ,ajo...

Korça plakë, Korça nuse

Nga Luan  Kalana “Parisi” i vogel i Shqiperise,pishtare e qyteterimit, vendlindja jone e shtrenjte parantese-Dikush me ngacmoi kujtimet,per te hedhur keto rreshta ne skrin interneti,me nje...

I mundshëm, idomosdoshëm dhe i pashmangshëm-Ribashkimi i Kombit Shqiptar në një...

Nga Luan Kalana Historia përsëritet, por, para se të ndodhë kjo alternativë, duhet të jemi të bashkuar si Komb, në një Shtet të konsiliduar, të...

Vellavrasja kombëtare nga antishqiptarizmi

Nga Luan Kalana Nga vellavrasja e Shqiptarit-, vetevrasje e kombit,-”virus”nga jashtë dhe geni i “djalli” nga brenda ,mercenare të paguar nga të huajt... -Kështu do të...

Vogëlushja astronaute

Nga Luan Kalana ...bota e çuditshme kureshtare e fëmijve Është e padëgjueshme dhe e pabesueshme për ne brezin e vjetër, të dëgjosh sot, dëshirat e fëmijve,...