Etiketimet Murat Gecaj

Etiketim: Murat Gecaj

Intervistë e poetes Xhemile Hoxha – Aliu/ Vazhdoj të shkruaj pa...

Intervistoi prof. Murat Gecaj, Tiranë 1.Kënaqësi, që e bëjmë këtë bisedë bashkë, mike krijuese Xhemilje! Në fillim, a mund të na tregosh diçka për prejardhjen,...

Skicë: Ftesa e Papit e takimi me Duron dhe Ilion….

Nga: Murat Gecaj Nuk ishte hera e parë, që tre kolegë e miq të mi, vinin për të më takuar dhe për të pirë kafe...

Skicë: Faleminderit miqtë tanë, Bajram Gashi e Dush Zeqiraj!

  Nga: Murat Gecaj 1. Një telefonatë me celular, në mëngjesin e sotëm, më solli një kënaqësi tjetër të veçantë, nga takimet e pandërprera, me kolegë e...

Reportazh/ Trandafile Molla, e shkurtoi largësinë me miqtë krijues….

Nga: Prof.Murat Gecaj 1. U bënë disa vjet, qëkur dhurrsakja Trandafile Molla, me bashkëshortin Ramazan e dy  vjazat, u larguan nga vendbanimi i tyre dhe shkuan emigrantë,...

Ah ky 6 marsi 1991

( Sa kujtime e dhimbje na sjell! ) Nga: MURAT GECAJ Kam shkruar, më parë, për këtë datë të paharruar, që zemrat e shumë shqiptarëve fort i...

NESËR, NË FSHATIN E BUKUR ALPIN CURRAJ I EPËRM, KA FESTË...

Të nderuar  e të dashur pjesëmarrës, në festën madhështore të rrugës së re të makinës, për në fshatin e bukur mes Alpeve tona krenare, Curraj...

“FRYMËZOHEM E KUJTOJ ME MALL E NOSTALGJI VENDLDILNJEN, ATDHUN TONË TË...

(Bisedë me miken krijuese Eleni M.Birçaj) Nga: Prof.           publicist e studiues 1.Secili krijues ka një “histori” ose ruan kujtimet e veta, nga koha kur ka nisur të...

Me Tajar Domin, drejtues i shoqatës “Bijtë e shqipës”…

Nga: Prof.Murat Gecaj  publicist e studiues Shumëkush nga ju, mund të ketë dëgjuar ose lexuar për Shoqatën Atdhetare-Kulturore, “Bijtë e Shqipes”. Ajo vepron në qytetin Filadelfia...

Nderim e kujtim, për jetën dhe veprën e Adem Demaçit

Nga: Prof. Murat Gecaj Me dhimbje të thellë, morëm lajmin e hidhur, se u nda përgjithnjë nga jeta, personaliteti i shquar, Adem Demaçi-“Nderi i Kombit”,...

Prof. Murat Gecaj: Doli nga shtypi libri antologjik,“Si ujëvarë bjeshke…”

                    “SI UJËVARË BJESHKE   “ -Pas 2 librave të mëparshëm (2015  e 2016), me këtë tematikë, edhe ky u kushtohet 55 femrave shqiptare, poete e...