Etiketimet SHBA

Etiketim: SHBA

Izraeli dhe SHBA-të largohen nga UNESCO

Marrëdhëniet jo të mira mes Izraelit dhe UNESCO-s morën fund me përfundimin e vitit 2018. Edhe SHBA-ja ka ndjekur shembullin e Izraelit,...

Ja kush është i famshmi më i pasur në SHBA

George Lucas udhëheq renditjen e “Forbes” këtë vit për njerëzit më të famshëm e më të pasur të Amerikës. Themeluesi i “Star...

Udhëtimi në SHBA, mundësi e mirë për t’i takuar liderët botërorë

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe kryeministri Ramush Haradinaj pritet që së shpejti të udhëtojnë për në New York të Shteteve të Bashkuara të...

Tragjedia në SHBA, 9 nga 17 viktimat anëtarë të një familje

Një anije me turistë u mbyt në Table Rock Lake, një liqen në Missouri, të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Së paku 17 persona...

Letër e hapur zyrtarëve të BE-së dhe SHBA-së!

Pse të detyrohet Kosova që të ulet në tavolinën e bisedimeve të pabarabarta në Bruksel me Serbinë? Shkruan: Florim Zeqa Duke përcjellë me vëmendje zhvillimet rreth...

Shqipëri/ Lulzim Basha uron SHBA-në për 242-vjetorin e pavarësisë

Kreu demokrat Lulzim Basha ka uruar SHBA-në për 242-vjetorin e pavarësisë. Për të uruar pavarësinë, Basha zgjodhi të citojë një pjesë nga deklarata e...

Shqipërimet e panjohura të Nolit gjenden te shqiptarët në SHBA

Pesë botime të shqipëruara nga Fan Noli janë gjetur në Amerikë nga studiuesi i historisë Niko Kotherja. Botimet e 5 pjesëve të “Don Kishotit të...

Pjesë e dialogut Kosovë-Serbi, SHBA e Rusia,ndersa përfaqësues special Gjermania

Derisa pritet vazhdimi i dialogut në Bruksel, në prapaskenën brenda Bashkimit Evropian përsëri ka ndërhyrje, Gjermania ka propozimin që në vend të shefes së...

Thaçi: Ushtria do të ndodh në kohën e duhur, nuk më...

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka folur edhe themelimin e Ushtrisë së Kosovës. Thaçi ka thënë se mos themelimi i Ushtrisë në vitin 2014...

Flota Ruse përgaditet për sulmin nga SHBA

Ministria ruse e Mbrojtjes ka lëshuar një urdhër ndaj Flotës luftarake ruse në Detin e Zi që të jetë në nivelin më të lartë...