Etiketimet Turqi

Etiketim: Turqi

Selami i Erdoganit për BE-në: Unë dëgjoj popullin turk, e jo...

Presidenti i Republikës së Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, sot në Stamboll porositi se 90 vjet pas themelimit të Republikës së Turqisë, vendi i tij...

Një park në Stamboll mban emrin “Dëshmori Adem Jashari” (Foto)

Një park në Bajram Pasha në qytetin e Stambollit mban emrin e heroit të Kosovës Adem Jashari. Në hyrje të këtij parku shkruan “Parku Dëshmori...

Gylen: Nuk kam asnjë keqardhje

Fethullah Gylen, kleriku mysliman, i cili akuzohet nga qeveria turke për tentativën e dështuar të grushtit të shtetit, prej kohësh bën një jetë të...

The Guardian: Turqia do qëndrojë me orën e verës gjatë gjithë...

Turqia nuk do të ndryshojë më orën gjatë periudhës së dimrit, por do qëndrojnë në orën e verës gjatë gjithë vitit, në mënyrë që...

Vazhdojnë arrestimet në Turqi

Autoritetet turke kanë dhënë urdhër për arrestimin e gjashtë gjeneralëve dhe dhjetëra zyrtarëve të ushtrisë si të dyshuar për grushtshtet, bën të ditur Anadoly. Urdhrin...

Lëshohen 105 urdhër-arreste në Turqi për mbështetësit e Gylenit

Me kërkesë të prokurorisë në Ankara të Turqisë, sot janë lëshuar 105 urdhërarreste në të gjithë shtetin turk. Mediat turke raportojnë se policia turke...

Në Turqi shkarkohen nga detyra edhe 820 ushtarakë të tjerë

Ministria e Mbrojtjes e Turqisë ka shkarkuar edhe 820 persona të tjerë nga forcat tokësore dhe detare të vendit. Ky veprim vjen në vazhdën e...

Sërish trazira në Turqi

Në juglindjen e Turqisë janë rikthyer trazirat. 35 militantë kurdë kanë mbetur të vrare nga forcat turke kur u përpoqën të sulmonin bazën ushtarake...

Erdogan tërheq të gjitha paditë për fyerje ndaj tij

Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdoğan mbajti një fjalim natën e mbrëmshme në Qendrën e Kongreseve Popullore në Bashtepe të Ankarasë . Fjalën e tij...

TURQIA NUK KA DËRGUAR ENDE KËRKESË PËR MBYLLJEN E MEHMET HAKIF

Ne Kosovë dhe Shqipëri ende ska asnjë kërkesë për mbylljen e shkollave te kundërshtarit të Erdoganit Gulen si shkolla Mehmet Hakif. Tergut Ozal etj. A...