Etiketimet Vettingu

Etiketim: Vettingu

Shqipëri/ Gjyqtarët e pranuan se kishte korrupsion”/ SHBA tregon si do...

Ambasada Amerikane në Shqipëri shpjegon përmes një video informuese se pse është i rëndësishëm Vettingu dhe si do të ndryshojnë sistemi shqiptar i drejtësisë përmes...

Shqipëri/ Vettingu, 68 prokurorë e gjyqtarë janë përjashtuar nga Drejtësia si...

Muaji gusht është pushim për procesin e vettingut të gjyqtarëve dhe prokurorëve. Komisioni i Pavarur i Kualifikimit dhe Këshilli i Posaçëm i Apelimit nuk...

Zemaj: Rastibi përdhunimit në Denas tregon nevojën e vettingut në institucione

Deputeti i LDK-së, Armend Zemaj duke komentuar rastin e abuzimit seksual të nxënëses 16 vjeçare nga Drenasi, ka thënë se për...

Vettingun në politikë, Meta: S’kam asnjë koment

Presidenti Ilir Meta është treguar i rezervuar në lidhje me votimin e  dekretit për kthimin e ligjit të Teatrit Kombëtar në Kuvend. Gjatë një...

Shqipëri/ Çelja e negociatave, Ditmir Bushati: Nuk do të jetë...

Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati ka deklaruar se rruga e Shqipërisë drejt marrjes së çeljes së negociatave për anëtarësimin në Bashkimin Europian, nuk do...

Shqipëri/ ‘Vettingu’, shkarkohet nga detyra gjyqtari Fatos Lulo

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka shpallur vendimin për shkarkimin nga detyra të gjyqtarit të Kushtetueses Fatos Lulo. KPK theksoi se burimi i pasurisë së...

Shqipëri: Vettingu në polici, Kryemadhi: Votojmë pro nëse pranohen amendimet e...

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi në një prononcim për mediat para se të hynte në sallën e Kuvendit, teksa komentonte sekuestrimin...

Shqipëri/ Tërheqja e Llallës, Lu: Kush ka frikë nga vettingu duhet...

Rreth largimit të ish-kryeprokurorit Adriatik Llalla nga sistemi shqiptar i drejtësisë është shprehur edhe ambasadorin amerikan, Donald Lu. “Vendimi për t’u tërhequr është vendim individual,...

Shqipëri/ Kushtetuesja pa vetting. PS-PD, vullnet për plotësuar vendet vakante

Në një intervistë për Top Channel, kryetari i Gjykatës Kushtetuese kërkonte një zgjidhje për ngërçin ku ndodhet gjykata, të cilës i mungojnë sot 4...

Prokurori amerikan i Vettingut: “Në Shqipëri ka korrupsion galopant në shumë...

John Leonardo ka qenë një prokuror i rëndësishëm në SHBA. Por tashmë 71-vjeçari është pjesë e tetë këshilltarëve ndërkombëtarë, pjesë e një përpjekje të...