Të paktën 20 të vdekur nga dy sulme në Afganistan

11.06.2018 11:40:15

Të paktën 15 anëtarë të forcave të sigurisë afgane janë vrarë më 11 qershor, si pasojë e një sulmi të militantëve talibanë në provincën veriore, Kunduz, kanë njoftuar zyrtarët.

Anëtari i Këshillit të provincës, Aminullah Ayaddin, ka thënë se sulmi në distritin Qala-e Zal, ka ndodhur pasi ushtarët kanë qenë duke ngrënë ushqim në kohën e syfyrit.
Në mesin e personave të vrarë janë dhjetë ushtarë dhe pesë policë.
Në të njëjtën kohë është sulmuar edhe kryeqyteti i provincës lindore Nangarhar, ndonëse detajet nuk janë bërë të ditura.
Sulmi duket se kanë pasur cak, Departamentin e Edukimit në Jalalabad, kanë thënë zyrtarët.
Në provincën lindore Ghazni, një bombë rrugore ka lënë të vdekur gjashtë persona, ka njoftuar një zyrtar lokal.
Zëdhënësi i kësaj province Arif Noori, ka thënë se gra dhe fëmijë kanë qenë në mesin e të vdekurve pas shpërthimit.