Tërmeti i fuqishëm shkakton mini “tsunami” në ishullin grek

02.05.2020 18:39:44

Një mini-tsunami në ishullin Chrysi ose Gaidouronisi por edhe në portin e Arvi , në jug të prefekturës së Heraklion, u shkaktua nga tërmeti me madhësi 6 që ndodhi në Kretë dhe u ndje veçanërisht në Lassithi dhe Heraklion.

Tërmeti me madhësi 6 ballë ndodhi në orën 3:51 me zonën e detit në jug të Ierapetra. Epiqendra u raportua 122 kilometra në juglindje të Heraklion në zonën e detit në jug të ishullit të Chrysi.

Pas atij 6 Richter, dy tërmete të tjerë ndodhën në një kohë të shkurtër. Sipas Institutit Gjeodinamik të Universitetit të Athinës në 16:01, një tërmet me madhësi 4.4 tronditi të njëjtën zonë, me të njëjtën thellësi fokale dhe të njëjtin epiqendër.

Si dhe ne 16:18, një tjetër tërmet me madhësi 3.3 tronditi rajonin, duke u përqëndruar në të njëjtën zonë dhe të njëjtën thellësi fokale.

©