Thaçi i përgjigjet Kurtit nga Pentagoni: Ushtria e Kosovës e gatshme për të shërbyer përkrah NATO-s

26.02.2020 19:59:59

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi nga Pentagoni iu është përgjigjur kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti për akuzat e tij se Thaçi e ka shkelur Kushtetutën.

Kurti sot me një letër drejtuar kryekuvendares, Vjosa Osmani ka publikuar pretendimet se presidenti i Kosovës, aso kohe, kryeministër i vendit, Hashim Thaçi ka shkelur Kushtetutën e Kosovës me një marrëveshje “të fshehtë me NATO-n”, shkruan lajmi.net.

Në anën tjetër, presidenti Thaçi e ka thyer heshtjen pas vizitës së tij në SHBA, në Pentagon.

Ai iu është përgjigjur Kurtit indirekt nëpërmjet një postimi në Twitterin e tij, duke shprehur mirënjohje ndaj SHBA-ve për mbështetje për FSK-në.

Ai gjithashtu ka falënderuar zv/sekretarin e mbrojtjes së SHBA-ve për angazhimin e Pentagonit për ushtrinë e Kosovës dhe ka shprehur gadishmërinë që Ushtria e Kosovës të shërbejë përkrah aleatëve të NATO-s.

“Mirënjohës ndaj SHBA-ve për mbështetjen e madhe për FSK-në dhe rrugën tonë drejt NATO-s. Faleminderit zv/Sekretarit të mbrojtjes David L. Norquist për takimin e frytshëm dhe për angazhimin e Pentagonit për ushtrinë tonë, të gatshëm për të shërbyer përkrah aleatëve tanë të NATO-s. Është vitale për sigurinë dhe stabilitetin e rajonit që Kosova t’i bashkohet NATO-s shpejt”, ka shkruar Thaçi.