Tre muaj nga vrasja e Ivanoviqit, Prokuroria thotë se nuk ka të dyshuar

16.04.2018 17:43:09
Sot janë bërë tre muaj që prej vrasjes së liderit të SDP-së në Mitrovicën e veriut, Oliver Ivanoviq.

Më 16 janar të këtij viti, Ivanoviq u qëllua për vdekje pranë selisë së partisë së tij në pjesën veriore të Mitrovicës.

Pas fillimit të hetimeve dhe mbledhjeve të informacioneve të para, rreth dy muaj më vonë, rastin e mori në dorë Prokuroria Speciale e Kosovës.

Mirëpo, përveç deklaratave të krerëve shtetërorë kosovarë dhe atyre serb, se rasti do të zgjidhet sa më shpejtë që të jetë e mundur, në të cilat ata edhe shprehën gatishmërinë e tyre për bashkëpunim reciprok, ende nuk ka diçka konkrete për zbardhjen e këtij krimi që u cilësua si ‘rasti që më së paku i duhej Kosovës’.

Në një përgjigje nga Prokuroria Speciale e Kosovës është bërë e ditur që hetimet janë në fazën e grumbullimit të provave, dhe deri më tani janë intervistuar një numër i konsiderueshëm i personave.

Hekrem Lutfiu, zëdhënës i Prokurorisë Speciale të Kosovës ka thënë për lajmi.net se të gjithë të intervistuarit në këtë rast janë në cilësinë e dëshmitarëve, mirëpo për momentin, nuk ka ndonjë të dyshuar.

“Deri më tani janë intervistuar një numër i konsiderueshëm i personave, të gjithë këta në cilësi të dëshmitarëve. Jemi në fazën e grumbullimit të provave, ende nuk kemi asnjë të dyshuar për vrasjen e Oliver Ivanoviqit”, thuhet në përgjigjen e Prokurorisë Speciale për lajmi.net.

Ndryshe, pas rastit të vrasjes së Ivanoviqit, autoritetet serbe akuzuan ato kosovare për refuzim të bashkëpunimit dhe shkëmbimit të informacioneve, gjë që doli të mos jetë e vërtetë, pasi që autoritetet kosovare pak ditë më pas edhe zyrtarisht bënë të ditur që kanë nisur në Serbi informacionet e mbledhura nga hetimet e para të organeve kompetente.

Ivanoviq u varros në Beograd, ndërkaq që pas rastit, familja e tij u shpërngul në Serbi.