Ushtria që po krijohet me breza

14.12.2018 19:11:52

Shkruan: Sylejman Morina

Ushtaraku në foto është Guerrila e pare i armatosur,cili në opinion njihej si Ahmet Prizreni.
Nga vitet tetdhjeta të shekullit të kaluar, Ahmet Januz Selaj , okupatorit serb ju kundervu i organizuar me arme bashke me shokun Sali Lajqi,Ra duke luftuar në fushebetej kunra forcave okupatorit serbe , më 15 shtator vitit 1981 në Pejë, në mbrojtje të Republikes Kosoves.
Këtë postim modest për djalin e axhes tim dhe bashkeveprimtarin-luftetarin e par te liris Ahmet J.Selaj , e bëj për respekt të themelimit të Ushtrisë së Rep.Kosovës, duke kujtuar se akti themeltar i Ushtrisë sonë po bëhet me sakrificën e shumë brezave për lirinë dhe pavarësinë e vendit , dhe miqve aleat nje shekullor qe na mbrojten dhe na ndihmuan te behemo shtete, ktu dua ti falenderoj n’veqanti vllezerit Amerikane, dhe jovetem,qe ben gjithqka te mbijetojme nga rreziku i fqinjeve kanibalist serbo- grekë.

https://www.youtube.com/watch?v=myr2Tuvm4jk&feature=share
-Kushe ishte at`dhetari Ahmet J. Selaj, ka lindur me 03 nendor 1958.fshatin Samadraxhe,shkollen fillore dhe gjimnazin e ka mbaruar ne Prizren. Ahmeti ishte djali i trimit Januz Bathtjar Selaj, icile e kishte refuzuar fuqishem pushtusin serbe dhe sherbetoret shqipefolsish ne kohen e „Otkupit“ ku ishte rafur dhe trajtuar nga pushteti okupus. vllai i madhe eshte Mehmet Selaj, qe ne moshen 13 vjeqare ja kishin montuar nje bombe , ku tragjikishte humbi pamjen dhe gjymtyret ndersa Nona tije psoij lendime trupore, vllau tjeter eshte Behxhet Selaj, i njohur ne gjeramin si veprimtar dhe mik i ngushte i familjes Gervalles, tubim qe kishte organizue ambasad jugosllave ne qytetin Helbron, me qytetaret shqiptar pas demostratave `81 , Behxheti kish arrit tubim ta permbyes,duke thirre qytetaret shqiptar ,bojkotojeni qdo tubim qe organizon pushteti okupus me diasporen shqiptar , per ket veprim kur u kthy ne kosove Behxheti eshte arrestue. vllahu i vogel Muhameti gjate sherbimit ushtarak , disa her ishte rrahur me ushtar serbe,ku pastaj ishte trajtuar shume keq gjate sherbimit ushtarak, daja i Ahmetit, eshte Gazetari hulumtues me t’guximshem qe kapas kosova ndonjeher , Rexhep Kastrati, qe nuke pushoi se luftuari per nje kosove te lir,pamvarure e demokratike , te integruar ne BE dhe NATO .
Para demostrateve te 1981, Ahmeti disa her kishte ra ne konflikte me pushtetin serbo-komuniste ne Prizren, disa her ishte marre nga udb-ja ,ne stacionin e policis qytetit dhe rrafur , ishte burgosur , me akuza, armebajtje paleje dhe mosperfillje ligjeve te shtetit okupus, kjo dhune Ahmetin gjithmon e forconte per luftuar okupatorin serb .
– Pas nje konflikte me policin ne Prizren , gjelletore ishin duke ngren dreke bashke me shokuni Sali Lajqi nga Rugova e Pej`se,,pas i rrahen dhe i qarmatosen keta polic ,policet nga friga ju luteshin qe mos ti vrasin ,Ahmeti ja pat falur jeten ketyne tradhetarve -vetem pse ishin shqiptar , nga ketu filloi Odisiada e ketyre dy ushtarve te pare te liris, menjeher u alarmuan gjitha segmentet e poshtusit, nga radio,televizioni,shtypi, deri te ministria e mbrendeshme jugosllav.
Ne demostratat e `81 Ahmeti ishte aktiv, sidemos duke shkruajtur parolla , ku thirrte per status te barabart me njesi tjera ose bashkimin kombetar,etj. Por si guximtar sy patrembur, ai nuk kishte shpres me demostrata mundet ta gjunjezoj okupatorin serb, prandaj gjithmon kur bisedonte me Vllezerit ,kusherit dhe shoket, ne koke e kishte Luften guerrile kunra okupatorit serb.
Ahmeti me vllaun tjeter Behxhetin , ishin gjithmon mobil kunra sistemit okupus serbe ne Prizren.
Fillimi i demostratave 1981 Studentet e Univerzitetit Prishtines, Ahmeti rrite shpresen per nje levizje aktive dhe konkrete, kudo ku ishte, ne sherbimin ushtarake disa her u provokuar nga ushtaret dhe oficeret serbe, kapas raste kur edhe i kann kerkuar dyluftim ushtaret serbe, ky jo vetem qe kadale faqebardhe duke i rrezuar pertoke por edhe duke u treguar shume korrekte me humbesin, qka jaka rrit autoritetin ushtarve shqiptare ,qe ishin me shumice dhe oficerve shqiptare qe ishin pake, tregojne me krenari shume shqiptare qe ishin ne sherbim ushtarak me Ahmetin
Gjate arratisjes disa mujore, Ahmeti me Sali Lajqin ,kan kry me sukse disa akcione kunra policis represive serbe, dhe kishin gjet strehim gati ne gjdo cep te kosoves. Te ne qendruan disa dite, nga ku kishin marre disa akcione kunra stacioneve te policis, e marte-dite tregu gjujte tri her stacionin e policis , caku i sulmit ate dite ishin falanga e njesis speciale federative, akcioni u krye shpejte , ket dite u be shtetrrethim i qytetit,policet qe kontrollonin ,ishin shume te friguar. Disa dite mbasi ishin larguar Ahmeti dhe Saliu, policia na kane bastis tri her, duke na kercnuar e ofenduar, me kan nxjerr dy her nga klasa mesimit duke mu kercnuar , se po bashkepunoij me armiq te shtetite.
Amehti bashke me Saliun, gjate kohes qe ishin ne veprim ,kan nderrmarr shume akcione kunra pushtetit okupus serbe, caku i tyre ishte okupatori dhe falanga tyre .
Akcioni i pa realizuar, ishte hapja e burgut te Pejes dhe lirimi i burgosurve politik shqiptar.
Duhet te potencohet, se kishin oferta qe te dalin jashte, por gjithmon e kishin refuzuar, Ahmeti thoshte : Kosova duhet qliruar jo gjermania,zvicrra ,etj.
Guerilat e pare Ahmeti e Salih , ja kthyn pushken okupatorit serbe, duke mos kursy vujtjet e familjeve,dhe rinin e tyre ,per lirin dhe bashkim kombetar !
Ushtaret e pare te Liris , rane ne fushen e betej, duke luftuar dhemb per dhembe, ne nje lufte t`pabarabart, kunra 100 policve serbe me bashkepuntor ne mesditen e 15 shtatorit 1981 , rane per te mos vdekur kurre.
Lavdi t`gjithe deshmorve shqiptar !
Lavdi Deshmorve te pare te Liris, Ahmet Prizreni dhe Sali Rugova