Vargje nga poetja prizrenase në mergim, Shepresa Zurnaci

03.09.2019 14:14:54

Lahut e kenges e pa keduar

O kendohet kenge e sofres se lare me lote
O vajton nena birin qe i vdıq sot
O ja fshın gjakun ne krahror t’bekum
O i ra pıka n’zemer t’helmum

O ku me mbete o studenti i nenes
O ishe diell yll e drite e henes
O qysh ja kalle ti kete zemren nenes
O mu verbun syte bire kur te pash te vrare
O trupin tend bire si ta shpije ne varre

O kur ti vena nena librat nen koke
O si su shembe kjo e zeza toke
O si su shemb e si su be hi
O zemra ime na u be shkembi

O baba yte bire e di si te rriti
O driten tende yll me ty ai e priti
O ju verbuan syte bire kur te pan te vrrar
O me mire vdeksha bire se te jem gjalle

O gjakun tend bire do ta ngrejne dolli kupat do tı zbrasım dot knaqen tuj pi
kenaqu or katil knaqu o mizor
se gjaku i birit tıim do te jete muze

Prane se ciles qdo shqiponje
Do te ngre fole mbi Kosoven nene
Mbi varrin tend bire
Do te shendrıt diell e hene

Ato vite kur studenteve ju shkelshin te drejtat dhe humben jeten shume prej tyre
Kete poezi kam shkruar ne vitin 1995