Vuçiq deklarohet pas mbledhjes së Këshillit të Sigurisë, jep detaje për aferën e spiunazhit

21.11.2019 22:37:31

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është deklaruar pas mbledhjes së Këshillit të Sigurisë Kombëtare.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thirrur në një mbledhje të jashtëzakonshme Këshillin e Sigurisë Kombëtare, pas aferës së spiunazhit ku u përfshi një agjent rus dhe zyrtarë serb.

Pas kësaj mbledhje, Vuçiq në një konferencë për medie ka dhënë detaje për videon e publikuar, transmeton lajmi.net.

Vuçiq thotë se në videon e publikuar shihet një agjent rus dhe një nënkolonel i pensionuar i ushtrisë serbe me inicialet Z.K, dhe pas publikimit dhe vërtetësisë së videos, Vuçiq thotë se i ka pyetur miqtë rusë “pse?”.

Vuçiq thotë se kjo video nuk është realizuar nga autoritetet serbe, por që është konfirmuar vërtetësia e saj dhe se pjesë e saj ishte ish-koloneli serb.

Sipas tij, videoja është realizuar më 24 dhjetor të vitit 2018, ku shihet takimi në mes të agjentit rus dhe ish-nënkolonelit serb.

Vuçiq po ashtu ka bërë të ditur se ish-nënkoloneli serb, ka qenë objekt i mbikëqyrjes nga shërbimet serbe të sigurisë që nga viti 2012 për shkak të kontakteve me shërbimin sekret kroat.

Presidenti serb, Vuçiq theksoi se pavarësisht se Z.K., ishte nën vëzhgimin nuk e incizuan këtë takim, duke u arsyetuar se ishte distancë e gjatë ku u zhvillua takimi.

“Anëtarët tanë vunë re më shumë njerëz që ishin në banak. Në kalanë e Zemun, tre persona po dilnin nga makina e tipit “Audi”, ata ishin të pafalshëm për shkak të pozicionit të tyre. Ata e gjetën veten në parkingun e Kapitenit dhe u nisën për në pijet e Zeza. Pastaj ata u larguan dhe shkuan në një drejtim të panjohur”, shpjegoi Vuçiq pas seancës së Këshillit të Sigurisë Kombëtare, transmeton më tutje lajmi.net.

Ai shtoi se nënkoloneli rus Kleban, i cili shërbeu si Ndihmës i Dërguari i Mbrojtjes në Serbi, tani nuk është më në këtë detyrë.

“Republika e Serbisë ka dokumentuar në mënyrë të përsëritur, audio dhe video dokumentuar kontaktet e Kleban me pjesëtarët e Forcave të Armatosura Serbe. Ne gjithashtu kemi dokumente fotografike, audio dhe video që ai i dha para. Kemi anëtarë të tjerë të Rusisë të dokumentuara nga shërbimet e sigurisë”, theksoi Vuçiq.

Pavarësisht kësaj, Vuçiq ka thënë se marrëdhëniet Seri-Rusi mbeten të pandryshueshme.

Vuçiq po ashtu thotë se Serbia nuk harron çfarë Putini dhe Rusia ka bërë për Serbinë.

Ai kujton se Serbia ishte e vetmja që nuk vendosi sanksione ndaj Rusisë, as nuk votoi kundër interesave të Rusisë dhe se sipas Vuçiqit, asgjë nuk e kërcënon miqësinë.

Presidenti përsëriti se Serbia mbetet ushtarakisht neutral dhe tha se Serbia nuk do të bashkohet me NATO-n.