Hoffenheim mposht Bayern, Dortmund “ok”

04.04.2017 22:14:50

E martë fitoresh për vendasit në Bundesligë, me Bajernin e Mynihut, që gjithashtu i lejoi vetes një hap fals përballë Hoffenheimit, që me këtë fitore është shumë pranë arritjes historike të pjesëmarrjes në Champions. Një gol i kroatit Kramaric në pjesën e parë i dha 3 pikët skuadrës vendasve, përballë bavarezëve që gjithsesi kanë një largësi sigurie nga ndjekësit në renditje. Borusia e Dortmundit gjithashtu hodhi një hap të rëndësishëm drejt zonës Champions pasi mposhti 3-0 në shtëpi Hamburgun që nuk e përballoi dot forcën e vendasve.

Në pjesën e parë ishte Castro që zhbllokoi rezultatin ndërsa vetëm në 10 minutat e fundit, Kagawa vendosi në kasafortë rezultatin me golin e 2-0, ndërsa rezulti përfundimtar u vulos nga Aubameyang në të 92-tën. Me të njëjtin rezultat 3-0 fitoi dhe Werder Bremen që mundi Schalken duke konfirmuar momentin e mirë që po kalon teksa regjistroi suksesin e 6-të në 7 ndeshjet e fundit.

Gbreselassie hapi rrugën e të tijve drejt fitores me një goditje të saktë me kokë, ndërsa në të 76-tën, Kruse dyfishoi rezultatin nga pika e bardhë përpara se Eggestein në të 80-tën të siguronte fitoren e të tijve, që ngijten tashmë në vendin e 8-të dhe shohin pranë dhe Europën.