JO VETEM LUGINA E PRESHEVES,POR SIKUR T’I KTHEHEJ KOSOVËS, TERRITORI I SAJ DERI TË MOLLA E KUQE,NUK IA VLENË TË SHKEMBEHËN ME VERIUN E KOSOVËS

Nga Binak Maxharraj

Presidenti i jonë Hashim Thaçi e bani hi e pluhur,mjegull e tymnaj në
dialogun e tij shtatëvjeçar me serbin,por edhe në diskutimet e tij,
dhe në paraqitjët e tij publike që një vit e gjysë nuk po e heqë nga
goja aspiratat,tezën Serbosllave për mundësinë e coptimit,ndarjës së
Veriut te Kosovës në favor te Serbisë.Për këtë ai e senzibilozoi bukur
shumë edhe opinionin botëror,me kete temë antishqiptare,çfarë edhe i
solli bile deri me tash mjegulli dhe hamendje ne opinionin boteror për
dhe rreth Kosovës më ç’rast u reflektua ne mos njohje te reja,me
çnjohje,refuzimin ne pranimin ne organizmat ndërkombëtar.Kjo sentence
e Presidenti e bani rremuja edhe jetën politike në Kosovë por edhe ne
vetedijen refuzuese te kësaj teze shumë te rrezikshme nga ana e
popullit qe ky popullin nuk e meriton te futet përseri ne telashe
sepse boll ka vuajtur nga regjeimi shovenist serb.

Por për çdo njeri i cili i ka dy fije mend nuk ia vlenë te kembehet
Veriu I Kosovës me Luginën e Preshevës,jo vetem me Luginën e
Presheves,por sikur Serbija te pranonte ti këthente prapa trojet dikur
etnikishte te pastërta Shqiptare deri te Molla e Kuqi.

Dikur krahinat shqiptare shtriheshin deri te Nishi.Pra Krizës së
Lindjës(1877-1878)rajoni I Toplicës ishte  banuar më shumicë absolute
shqiptare.Kështu,per shembull Nishi(Nissus) ne ate kohë numronte diku
ka 52% me popullsi shqiptare,Krushumlija ishte 100% shqiptare,Prokupla
80% shquptare.Atje çdo gjë frymonte shqip,edhe muzika edhe kenga,edhe
ritet dhe dokët,etj.Por,se shpejti erdhi katastrofa,furtuna
serbo-sllave,fillojë e ashtuqujtura Kriza e Lindjës(1877-1878)më
terheqjen e Turqeve nga këto troje shqiptare.Si duket serbet ishin
marr vesh me Turqit ne terhjekje e sipër nga këto troje qe te banin
spastrimin etnik të këtyre trojeve.

Serbet si bishat e egra u versuln mbi popullatën shqiptare me dhunë e
terror te paparapar dhe me një shpejtesi marramendese për spastrimin
etnik të ketij teritori I cili ishte I madh gadi sa dy Kosova.Së
shpejti u spastruan etnikisht mbi 700 fshatra e qytete me mbi 300 mijë
shqiptarë duke I deportuar me dhunë për ne Turqi dhe në Kosovës,ku sot
njihen si muhaxher,kurse sot e kësaj dite ne këtë teritor mund to
shohish shumë lokalitete,fshatra me emra shqiptar.Por,kronikat e kohës
flasin se nga dhuna  ushtarake-policore e Mbreterisë Serbe te
Obranoviqeve u debuaj jo 300 mijë por rreth 830 mijë shqiptare etnik.

Kjo ështe e verteta për këtë teritor gadi sa dy here Kosova,e cila u
spastru me  dhunë nga shovenistet serb duke i debuar për në
Turqi(llogaritet se sot ne Turqi jetojnë mbi 5 milion shqiptar te
debuar nga te gjitha trojet shqiptare).Nga ky teritor tipik shqiptar,
per pak dite u sapstruan,u rrafshua tereni thue se ne këtë teritor nuk
ka pasë asnjëherë banor,ska pas pastrim etnik,per ti kallxuar botes se
këtu nuk ka ndodhë asgje.Kjo është Serbija terroriste,fashiste
aremikja me e madhe e shqiptareve e cila donte qe t’i çrrenjëoste
shqiptarët nga trojet e veta etnike.Kjo është serbija e maskakrave dhe
gjenocidit te Sllobodan Millosheviqit i cili e dogj dhe poq Kosovën
duke vra,masakruar,perëdhunar popullatën shqiptare.Kjo ështe Serbija e
Aleksandër Vuçiqit  te cilit aksidentalisht i ra hise te negocojë me
Kosovën me një njeri te shantazhuar,jo të përkushtuar për ta mbrojtë
teritorin e vet.

Në këto biseda makabre ne dialog me Serbinë në te cilin Kosova nuk do
te kishte dështë ti pranojë assesi,bile pa ia vu Serbise do “kushte të
rënda” si separacionet e luftes,te pa gjeturit,te përdhunuarat,me
kërkim falje për krimet e bame ne Kosovë,ne mos pranimit ne asnjë
menyre te diskutohet për tezen e moçme serbe për ndarjën e Kosovës te
ciën Thaçi s’po e lëshon nga goja.Por këto asnjera nuk kanë ndodhë nga
Hashim Thaçi ne dialog,u ba dorëshlirë dhe u rras ne dialog pa kushte
nga i cili do te del i djegur i bamë prush.Por,përgjegjesin do ta
marrë edhe Parlamenti,Qeveria,Partit politike,por edhe populli i “urtë
si gjingji qe thith gji”të cilët nuk bane gjë,bile asgjë për ta ndalë
këtë njeri qe te mos jetë ne krye të dialogut.

Dhe në fund te pranosh qe Veriu i Kosoves,të cilit ia kanë lakmi
Amerika,Britanija,Gjermania,Rusia e shumë shtete tjera te botës, sepse
kjo eështe e pasur me pasuri prrallore xehesh,ar dhe argjend e shumë
te tjera qe do te ia zgjasnin jeten Kosovës për hiq më pak se 16
shekujsh.Mu për këtë është e intersuar Serbija.Serbis nuk ia ndinë
fare për nje grushte serbë qe jetojnë ne Veri,ata i përdor veç për
mjet manipulimi për ta marrë Veriun e Kosovës.Por edhe se Serbija nuk
ka nevojë për teritor,sepse në Serbi janë mbi 1700 vendbanime(aq sa ka
vendbanime krejtë Kosova)janë te shprasta nuk jeton askush ne to,sepse
Serbia po shpopullohet dhe deri me 2050 do te bije ne 3,5 milion
banor,por Serbise ne Kosovë i nevojitet jo teritori por xehet qe janë
ne Veri te Kosovës,ajo ato i done më çdo kusht,do te bejë çmos për ti
marr,e ndoshta edhe do ti merr kur e dijmë faktin së kush po udheheq
me dialogun.

Nuk ia vlenë te behet një kembim jo ekuivalent.Të kembehet Veriu i
Kosovës me Luginën e Presheves ne te cilën nuk ka asgje te hajrit,pos
do arave dhe xhamijave te cilat i kemi me bollek ne Kosovë.Por ështe e
dhembshme për popullin tone qe jeton atje nenë presion dhe dhunë te
vezhdeshme nga Serbet,për te colët doren ne zemer Kosova e as
Shqiperia nuk beri asgje për keta ne këto 20 vite të lirisë.

Nuk ia vlenë te këmbehet Veriu I Kosovës i praruar ne arë me Luginën e
Preshëves,edhe për shkak te dhembjes sonë qe e kemi për ate populate
atje.Nuk ia vlen qe Veriu I Kosovës te shkembehet,jo vetem me Luginën
e Preshevesë por nuk ia vlenë edhe sikur Serbia te pajtohet qe te ia
bashkanigjë Kosovës teritorin e dikurshëm te sajë deri te Molla e
Kuqe.Nuk ia vlenë sepse Veriu I Kosovës me pasurit e sajë prrallore
është dy here me I vlefshëm se krejtë Serbia.Nuk ia vlenë sepse nese
Kosova e humbë Veriun e saj do te mbetët si një trup pa kokë,e trupi
pa kokë nuk jeton,edhe Kosova nuk mund te jetoj pa Veriun e sajë,sepse
Veriu është çdo gjë për Kosovën,është jeta e sajë,frymëmarrja e
sajë,zemra e sajë.