Reagim/Isa Fejzullahu: Dashtë Zoti qe ma kurrë të mos ketë aso zgjedhje si në vitin 2006!

10.04.2019 10:43:11

Pas një letre të Haki Ismajlit lidhur me zgjedhjet në degën e LDK-së në Skënderaj, ka reaguar kryetari i degës së kësaj dege i rizgjedhur në Kuvendin e fundit zgjedhor, dhe ka sqaruar të gjitha çështjet që ka ngritur ai.

Më poshtë është reagimi i plotë i kryetarit të degës së LDK-së në Skënderaj, Isa Fejzullahu:

Haki jemi per me rrit LDK-n, i kemi ftuar edhe i ftojm te gjith ata qe veten e quajn LDK te na bashkohen, sepse kjo esht ne te mir te vet LDK-s edhe Atmosferes Pluraliste ne Skenderaj dhe pse jo edhe shtetit ton pra pas kater vitesh shihemi ne Kuvend Zgjodhor . Por para se gjithash Haki qdo antar qe vjen duhet ma separi ta ket edhe perkrahjen e familjes se vet , Haki per ty um kan pas ardh familjaret tu edhe me kan ba presion pse po e merr Hakin parti se po jau shohim sherrin si familje .”Is per ty kam respekt po pse bre burr e man nji njrei ne struktur kur as nji vot sta bjen madje as te familjes se vete. As nja bre sjena me ta .Burr dojna me jau pa sherrin”me ka pas than nji Familjar”Vllau” i joti per te cilen te kam informuar edhe ty.

Haki cila antarsi e ke fjalen per antar qe me letra nuk jan pjes e LDK-s kush e din ku jan e per kan punojn ,bile as qe po me intereson sepse kurr nuk kan marr guximin me ardh ne zyre edhe me ja ba ni argat LDk-s mase paku kan drejt morale me fol per degen ton. Hyn ne formulrat zgjedho te KQZ-s kqyre ata ku kan votue asnji vot se ka LDK, ne zgjedhjet e funit nga ta e qe sipas Statuti esht qels per delegim ne kuvend jo Haki zdojna me rrejt ma, na me majt e tjeter kush me shfrytezue. Nese ke menue per ata qe kurr sju kan ndar karavanit fitues te LDK-s e qe kan plotesue formularet e antarsis kan sill vota esht diqka tjeter . Shum a pak qato qe jan. Nga kta te dyt nuk kam kurfar ankese spese ata kan qen dhe jan drejt per drejt te perfshir ne poroces zgjedhor ne LDK- dhe kontribojn per LDK-n .

Haki tash mas 13 viteve po te bjen men me fol per zgjedhjet e 2006 a? Ku ishe bre burr qe 13 vite qe ke qen pjes e strukturave te LDk-s e kurr nji vot sja ke prue madje as voten tane bile as ne tubime elektorale sna vishe se ske pas guximimn e di une i din gjith antarsia e LDk-s kush esht Hakia .”Haki me i dhan Tahret veti ska gajle spese e jep edhe mjeksia higjiena edhe feja .Por me i dhan tahret tjeter kuj ma keq ska e pikrisht ti je tu e ba kta te dyten.Hiq bre mos na njohni se kem at gajle….. karavani i LDk-s ec . Po qfar Finances bre Haki? Ti e din qe qendra per veq do nafte qe na ka pagu per kerre ma as nji cent sna kan dhan kurr dhe nafta u pagua firmave per mes bankes dhe ti ske pas qasje ne mjete.

Vizit kartat na i ken pague vet,bile hala kena do borqe. Gjam nji Vezhgus prej lloqi ose nji komisioner qe nuk i ka shkue pija apo ushqimi apa nja qe nuk i ka marr paret per veq nese ke menue ne asi qe nuk guxojshin me u deklrau ne vendvotime qe jan te LDK-s . Edhe aty paret jan shkue per mes banke tek firmat qe kan ba buken prej qendre ne gjirollogari tyne .Bile na si deg edhe si LDK- jena kan shembull qysh i ken krye obligimet ne mrena 24 orve te dites se zgjedhjve per ket shembull pozitiv kan shkrue edhe mediat e kohes. Haki tjeter esht qe ti sje ardh ne takime .Na kena majt takimi gjith sesht e vertet kena proces verbale ja ke fut kot kena pas edhe antar nga qendra qe kan marr pjes perfshi edhe Kryetarin Mustafa . O Haki kur u hi isa ne pun ne LDK ti sje kan antar hiq as nuk ke dit kua zyra a po don ta dokumentoj. Sa i perket shkollimit veq po te perkujtoj qe nja 15 vjet kam punue gazetar dhe i mir i dobt qyky qe jam po ti ske kapacitet intelektual e besa as Psiqike qe me vlersue mue .

Sa i perket Cilindrit te deres shum esht e vertet qe ja kem ndrrue sepse na per faktin qe ti kishe me udhtue larg nga shkoll ne shpi e shpesh te ka ra me prit autobusin shum gjat ta kena pas dhan qelsin .Mirpo qka ndodhi ti ja nise me keq perdor zyren ose qysh thot populli me Lue Bisht dhe kem te detyruar ta ndroojna cilnidrin .

Haki sa i perket Presionve dhe shantazheve ,Haki ti e din qe une ne diten e ni par zgjedhjeve jam arrstue nga policia dhe jam mbajt per 6 orw vetem pse kam kerkue qe te hetohet dyshim per nji rast te keq perdorimit te votave ne ni vend votim nese me kujtohet me doket ne Kopiliq. Haki ne zgjedhjet e 2010 si antar i KKZ-s une kam qen i vetmi nga antaret tjer te KKZ-s qe kam denoncue keq perdorimet ne ne vend votime dhe qka ka ndodh i vetmi une nga 6 antaret e KKZ-s jam marr ne pytje edhe pse pohimet e mia i ka vertetua Amasadori Dell.

At koh u fal se ka pas marrveshje mes disa subjektev politike per veq LDK-s dhe disa tjerave Haki per dallim nga Ti familjaret e mi tan jan ne LDK bile nji familjar i imi ka pas pesue lendim pas nji sulmi qe ju ka ba ne klin te eper duke mbrojt votat procesi esht ne organet e rednit . Haki vet kush um ka dal ne objketin e komunes se vjeter me me sulmue fizkisht vetem per faktin pse po e Formon LDK-n ne Skenderaj i kam dy deshmitar.

Haki ne zgjedhjet pasusese pas ndarjes se LDk-s une kam qen i vetmi qe kam dal haptas qe jam LDK dhe i vetem kam konkurue si pjes e listes zgjedhore hyn ne KQZ e verteton kte, vetem per ta mbajt shpirtin e LDK-ne skenderaj skenderaj sepse kam konsideruar qe as nja skemi te drejt ta shujm nji parti e cila per dekada me radh ka sill te mira ksaj treve dhe me kujtohet ndjeri Fadil Ferati me ka pas ndihmue shum. Pra haki nuk jam dorzue .dhe veq zoti dhe une e dim qfar persionesh kena pas .

Haki kam shum me fol per Hjekat qe i kam pas dhe kurr sjam ndal dhe beso me shok gazetar kurr rri qe njohin punen Admirojn per punen kurajon qe kam pas .Edhe diqka Haki ne kuvendin e fundit une i ka lut kandidat profesora magjistra doktora izhenjera qe jan pjes konstruktive e LDk-s qe te kandidojn per Kryetar se vertet qe 30 vite kurr pa u nal po u lodhke njeri. Mirpo ata shkurt than as kush pos teje se meriton kte detyre.