Reus rrit shpresën drejt rikthimit të BVB

13.11.2017 18:04:21

28-vjeçari pësoi dëmtimin e kryqëzuar në gju gjatë triumfit përfundimtar të Kupës së të Kupës së Gjermanisë në majin kundër Eintracht Frankfurtit dhe iu nënshtrua operacionit në fillim të qershorit. Vlerësimet fillestare pastaj e vendosën atë deri në vitin 2018.

Udhëtimi i tij i gjatë drejt një rikthimi në palestër të plotë filloi menjëherë pas me më pak rehabilitim të orientuar drejt lëvizjes, por ai kohët e fundit filloi përsëri të vraponte përsëri në punë rutine.

Megjithatë, si pjesë e fazës tjetër të rimëkëmbjes së tij, gjermani ndërkombëtar ka nisur të konkurrojë në terren në fushën e trajnimit të Dortmundit në Brackel.

Reus ka qenë i hendikepuar nga problemet e lëndimeve në sezonet e fundit dhe humbi 16 ndeshje në 2016/17 me një shumëllojshmëri knocks. Pavarësisht shfaqjeve të tij të kufizuara, ai ende arriti shtatë gola të Bundesligës si dhe katër në Ligën e Kampionëve.

Për shkak të lëndimeve të vazhdueshme të tij, mesfushori sulmues tha kohët e fundit në një intervistë me revistën GQ se ai nuk do të nxitojë kthimin e tij në mënyrë që të kthehet sa më fizikisht të përgatitur. Ai pritet të kthehet në fillim të vitit të ardhshëm./fokusi.org /