“Meta ka nevojë për psikiatër, i tmerruar nga…”, avokat Ngjela zbulon edhe listën e zezë të SHBA

01.08.2019 11:43:29
Kryetari i PLD Spartak Ngjela, duke folur gjate nje konference shtypi, ku ka deklaruar se vendimi i Gjykates se Tiranes per ngjarjet e 21 Janarit, eshte nje tmerr dhe se ambasadori amerikan ka bere shume pak kunder krimit shteteror ne Shqiperi.

Avokati Spartak Ngjela nuk e kursen ironinë për Presidentin e Republikës, Ilir Meta. Sa i takon paralajmërimit të këtij të fundit për një tërmet apokaliptik, Ngjela deklaroi se deklaratat e Metës tregojnë se ai ka nevojë për një psikiatër.

Sipas tij, përgjigjen e saktë se pse presidenti flet në këtë formë mund ta japë vetëm një mjek i shëndetit mendor. “Më mirë të pyesni një psikiatër, unë s’jam psikiatër. Ai thotë budallallëqe. Shkenca e sizmologjisë nuk është e saktë, nuk parashikohen dot tërmetet. Me një aproksimativitet mund të thuhet që do të bjerë tërmet, por nuk mund të dihet sesa ballë do të jetë. Është shkenca e cila nuk është shkencë e saktë. Pse merret presidenti me këtë? Është mirë të pyesni një psikiatër”, tha avokati Ngjela.

Më tej, ai renditi arsyet pse Ilir Meta flet edhe për gjëra që s’i takojnë. Duke theksuar se presidenti e ka humbur ekuilibrin, Ngjela u shpreh se Meta ndjehet i tmerruar nga Struktura e Posaçme Antikorrupsion, por edhe nga hetimi parlamentar që ka nisur për të. Sipas tij, Meta e di që ka kryer një shkelje të rëndë të Kushtetutës dhe tani po pret pasojat.

“Ai është nën akuzë, ka humbur ekuilibrin dhe gjithçka mund të ndodhë, por nuk ka gjë në dorë që të shkatërrojë shtetin. Po të kishte kompetenca të mëdha, do të duhet të ishim të shqetësuar. Por tani nuk ka ndonjë shqetësim të madh. Ai kështu flet gjithë ditën, se mos është vetëm kjo që ka thënë.

Ai ka 20 ditë që lëshon gjëra të tilla. Ka 20 ditë që flet gjëra pa ekuilibër. Po të mos dinim arsyen, mund të themi që mund të vuajë nga ndonjë sëmundje. Por fakti që dimë arsyen tregon që ai është i shqetësuar. Është i shqetësuar nga reforma në drejtësi, por edhe nga procesi hetimor i nisur nga Parlamenti. Hetimi i Parlamentit është një gjë shumë e vështirë për të, është shkelje e Kushtetutës dhe ata do ta çojnë deri në fund. Në këto momente ai ka një arsye të fortë pse flet ashtu”, deklaroi avokati.

Në vijim të reagimit të tij, Spartak Ngjela paralajmëroi se shumë shpejt Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të publikojnë dosjet për të gjithë të korruptuarit shqiptarë.

Teksa komentoi edhe shpalljen “non grata” të Vangjush Dakos nga Amerika, avokati shtoi se kjo është një provë e qartë se amerikanët nuk flasin kot dhe kanë provat e tyre edhe për pushtetarë të tjerë, duke nënkuptuar këtu se mes të rrezikuarve është edhe Ilir Meta. Ai shprehet shpresëplotë se SPAK do t’i japë zgjidhje korrupsionit shqiptar.

“Nga ana tjetër kemi edhe ndërkombëtarët. Ju e patë dje që zoti Dako u shpall “non grata”. Amerikanët kanë një vit që po merren me të korruptuarit shqiptarë konkretisht dhe do ta çojnë deri në fund. Ata kanë provat e tyre, Dako do të paraqesë provat e veta nëse do të shkojë çështja në një proces gjyqësor. Politika amerikane ka të dhëna për të cilat arsyeton ndalimin e vizës për të. Ata nuk mund të flasin kot.

Ata kanë provat e tyre dhe shumicat i kanë nga shërbimet. Fakti që kanë nisur luftën antikorrupsion në Shqipëri, kam përshtypjen që do të kenë informacione shumë të gjera edhe për shumë pushtetarë të tjerë shqiptarë. Unë pres që të ketë shumë të akuzuar për korrupsion kur të ngrihet plotësisht SPAK”, deklaroi Spartak Ngjela.