Etiketimet Ballkani

Etiketim: ballkani

Enver Hoxhaj: Ka ardhur koha që BE t’i japë fund naivitetit...

Bashkimi Evropian duhet të jetë i kujdesshëm ndaj rrolit kinez dhe rus në Ballkanin Perëndimor. Kështu ka thënë në ish-ministri i jashtëm, Enver Hoxhaj,...

Shkencëtarët gjejnë arsyen se përse në Ballkan ka më pak vdekje...

Ndërsa COVID-19 u përhap njësoj si në Evropë, interesant është fakti se numri i viktimave ishte më i pakët në shtetet ballkanike dhe Skandinavi,...

Eksperti gjerman për Ballkanin analizon zgjedhjet në Kosovë: Kemi dy sfida

Intervistë ekskluzive e DW me ekspertin gjerman për Ballkanin Bodo Weber në prag të zgjedhjeve parlamentare të Kosovës DW: Të dielën Kosova shkon në zgjedhje...

Gjuha shqipe “zë këmbues i një këmbane” për sllavo-turqit

Nga Valon Jashari * Binomi serbo-turk si asnjëherë më parë është në bashkëveprim e sipër, sidomos në këto kohë të rikonfigurimit të politikave globale në...

Moti i keq pushton Ballkanin, ja vendet që rrezikojnë përmbytje

Vendet e Ballkanit po përballen me një mot të egër me shira të dendur dhe me temperatura disi të pazakonta për këtë muaj.  Vala...

Unë zyrtar politik nuk jam, por në këto situata një kërkesë...

Nga Xun Çetta 1-SHBA– të dhe BE-në 2-Rusinë dhe Kinën Historikisht populli ynë Shqiptar në trojet e veta në Ballkan, pozicionimin e tij politik si shqiptar e...

Diana Çuli: Europa e bashkuar, e cenuar nga rrymat e kundërta

30 shkrimtarë evropiane, mes tyre edhe shkrimtari shqiptar Ismail Kadare, kanë nënshkruar një letër të botuar në gazetën “Liberation” disa ditë më...

“Nëse formohet Shqipëria e madhe, Serbia anekson veriun e Kosovës”

Çfarëdo hapi i Kosovës drejt bashkimit me Shqipërinë, të cilin e ajo e mendon si zgjidhje të vetme për statusin e saj,...

Kosova “trazon” Ballkanin, Rama zbardh telefonatën me SHBA: Më thanë…

Gjatë seancës së sotme parlamentare, debate midis Edi Ramës dhe Sali Berishës nxori në pah edhe faktin se kryeministri ishte duke pritur...

Shqipëri/ Rezultatet, TI: I gjithë Ballkani dështon në luftën ndaj korrupsionit

Raporti i organizatës, Transparency International, mbi shkallën e korrupsionit në botë, e ka radhitur Shqipërinë në vendin e 99-të, ndryshe nga një...