Etiketimet Sevdail Hyseni

Etiketim: Sevdail Hyseni

Një Apel për bamirësi nga Shtutgarti i Gjermanisë

Nga Sevdail Hyseni Nuk thuhet kot se bamirësia është njëra prej rrugëve të gjera të lumturisë, që u ofrohet njerëzve në nevojë: skamnorëve, të pastrehëve,...

Bujanoc: Kamber takon në Beograd kongresistin amerikan Eliot Engel

  Nga Sevdail Hyseni Me rastin e 243 vjetorit të pavarësisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në pritjen tradicionale të Ambasadorit amerikan Kyle Scott, në...

Në Prishtinë u përurua libri ”Shokë…” i autorit ushtarak Agustin Gjinaj

Nga Sevdail Hyseni Të enjten e 20 qershorit, në Prishtinë, në Bibliotekën Kombëtare ”Pjetër Bogdani”, të organizuar nga Bashkësia Kulturore Shqiptare “Perspektiva”, nga Lugina e...

Liderët e Luginës së Preshevës në Kongresin Amerikan

Nga Sevdail Hyseni Shërbimet informative të Partisë për Veprim Demokratik dhe Partisë Demokratike Shqiptare nga Lugina e Preshevës, kanë bërë të ditur se shefat e...

Flet pas 20 vjet Nexhmedin Saqipi, koordinator i Shoqërisë Civile

Nga Sevdail Hyseni TRISHTIMI I QUAJTUR MOBILIZIM…. Nexhmedin Saqipi, është një personalitet i jetës sonë politike, kulturore, sportive, fetare e humanitare,  i cili përherë ka qenë...

Bujanoc: Mirënjohje për komisarin e lartë për pakica nacionale pranë OSBE-së

Nga Sevdail Hyseni Të mërkurën e tre marsit, në Bujanoc, qëndroi komesari i lartë për pakica nacionale pranë OSBE-së, Lamberto Zannier dhe përfaqësuesit e tjerë...

Mbrojtja e identitetit kombëtar – afirmimi i traditës dhe kulturës shqiptare

Nga Sevdail Hyseni Shoqata Atdhetare “Dheu i Shèjt” nga Lezha Në hapësirat e etnikumit shqiptar, duke llogaritur edhe diasporën veprojnë shoqata me karakter kulturorë, që kanë...

Satirike/Lugina e Referendunit…

Nga Sevdail Hyseni (Me rastin e 27 vjetorit të Referendumit të shqiptarëve të Luginës së Preshevës për bashkëngjitje Kosovës,...

Satirike/ Vdekja e Akademikut…

Nga Sevdail Hyseni Kur u nda nga jeta, Akademik Idriz Ajeti, Nga dhembjet me lot, ka qarë Alfabeti..!

Ksenofobia në Shkollën Fillore “Branko Radiçeviq” në Bujanoc

Nga Sevdail Hyseni Siç shkruan portali informativ në gjuhën serbe “Bujanovaçke”, rreth 30 serbë, nuk kanë lejuar që fëmijët e tyre filloristë të hyjnë në...