Ese -liria e mendimit VELLAZERIA E SHQIPTARIT-model i Paqës dhe i Lirisë, për bashkimin kombëtar

09.06.2019 19:47:23

Luan Kalana

“Liria e Shqiptarit,si purteka e arit”-populli Historia na i ka imponuar, pushtuesit e huaj, superfuqite apo fqinje shoveniste, tere jeten qe ne shekujt , të luftojmë e të mbijetojme për liri, vetem në trojet tona.  Një nga popujt më të  lashtë e më të medhenj të Europës ,pellazgo- ilir, arberit, shqipetaret, gadishulli Iliriade (qe sot quhet Ballkan), si pasoje e megalomanve europiane ,kemi mbetur te vegjel ashtuquajtur ,na kane copetuar,te pushtuar,te aneksuar “vend i vogel”.- Jo,JO !. Qe nga Kosova deri poshtë ne Cameri, një një e tera, ka qene dhe është Shqiperi, dhe sot nuk duan të njohin Kosoven Republike, dhe ke ?!-Dardaninë, vatren e shqiptarizmit për Liri.. -Apo me keq popullin vella Vam, të  terorizuare të shpqerngulur nga trojet e tyre, e mohojnë,  harojnë qe janë Shipatre, qe nga arvanitasit qe luftuan e mbrojten, e krijuan Greqine si shet te pavarur. -Dhe sot lozin “lojen symbyllurazi” te femijve ,per te na “pranuar ne Europe”,dhe ke ?! – Ne te paret e Europes. Harrojne shqipetaret me ne krye Heroin tone kombetar, Gj. K. Skenderbeun, qe u bënë barikade e mbrotjes te Europes nga perandoria osmane turke,e te tjera.. Kush nuk e ka sulmuar e pushtuar Shqiperinë, qe nga turkomanet, fashistet italiane, nazistet gjermane e deri manarko-fashistet greke me 1949. -Po perse Shqiperine e kanë,  pasur dhe e kanë hale ne sy ?!  Dihet boterisht, si vendi me startegjik, gjeografik e natyror, shoqeror liridashes -celesi, nyja e porta e Europes me Mesdheun dhe Boten. -As është populli Shqipetar vendi yne Shqiperia, një nga popujt me humane e paqesore, qe nga Kosova deri ne Cameri, qe mbrojti e strehoi heberejt, juishet, nga ndjekja e shfarosaj e nazisteve gjermane në Luftën II Boterore ?!. -Po ju kujtoj nje fakt paqesor e human të kombiti tone. Dihet, qe shumë pushtues nga vende të huja të Eurpes, qe i bënë trojet tona sheshe betejash midis nesh e njeri tjetrit, u vranë e u varosen në trojet tona. -As i ruajtem e i mbajtem varet e tyre, me mirë se varet tona, si kopesht me lule, kujtoj varezat e Francezeve ne qytetetin tonë te Korces-dhe tani na ngrihen serbe e greke ish poushtues,ne vend te na demshpblejme e te na falenderojne ,vijne e pushtojene truallet e varezave si toka te tyre .A ka shtet shqiptar?!. Të vije i hujai e te ulet këmebë kryqn në sofrën tone. Humanizmi ka kufi. Jo ,Jo keshtu.! -Mos harojme, se dhe keto vite, një cerek shekulli në demokraci, synimet e te huajve janë të hapura apo te inskenuara në politikat e partive shqiptare për pushtet. -Duam te jemi të lirë ne vatrat tona, mos na nderhyni ne punet tona. Po te doni te na mbroni,merni shembull nga populli vella e shteti Amerikan,qe mbron lirien e Kosoves, nga hordhite nazite serbe e millosheviciane. -Le ti hapin “syte katër” me protesta paqesore (me maska e shashka) të Tiranës të luftës të të liderve të partive për pushtet, të përfshirë edhe kreun e Shteti ,mes vetis, qe ne fund të fundit “shpien ujë në mullirin e armikut”-thotë fjala e urtë e popullit. -Të mos behemi preh e synimve destabilizuese e përçarese të huajve ,të esave te tyre strategjike ,per te na mbajtur poshte,per te na sunduar e pushtuar Lirine tone,ata duam me cdo kusht lufte civile,mjeti me paqesor, se sa pushtimi hapur ushtarak. Jemi vellezer te nje gjaku,dhe Liria jone i ka rrenjet ne gjak,ne bashkimin kombetar jo ne vellavrasje e percarje . -Ne qe jemi mbijetesa Liridashese Paqesore ne Europe,le te behemi shembull ,s’ka si vellazeria jone kombetare ,ashtu si fete shqiptare, ne rrugen paqesore drejt demokracise te vertete. Kemi qene e jemi populli e kombi me qytetaruar i Europes,keshtu na meson historia,le te mbetemi te tille,shiponja te Lirise e te Paqes ne Bote.

Florida SHBA.