24 ore nga jeta aktive e mesueses ne karantine…!!!

30.04.2021 09:47:47
Nga Pirro Minella
…..Zgjimin e lajmeron zilja e celularit qe bie fiks ne oren 6.
Dite e re, pune probleme dhe ne fund edhe kenaqesi. Nuk perton, por ngrihet shpejt dhe per pak minuta perfundon tualetin.
Ne dhomen tjeter fle mbesa e saj e bukur. Shkon dhe e shikon me verejtje. Eshte engjell dhe analizon me hollesi, kujt i ngjan. Nga bukuria ka marre nga te dy, por nga fytyra e lemuar dhe nga zgjuaresia preferon nga krahu i saj, I buzeqesh dhe e puth lehte ne balle. Terheq deren.
Pergatit mengjezin e saj, buke te thekur me gjalp kikiriku dhe me mjalte dhe caj te zakonshem per situate e “coronavirusit”, me limon ginger dhe gjethe menteje.
Ulet dhe nxjerr temen e sotme, qe ka pergatitur me kujdes mbreme naten vone.
Mesimi fillon ne oren 8, por mesuesja i njeh nxenesit e vet dhe fillon qysh ne oren 7, te hyje ne kontakt me ta, per ti zgjuar.
Jane te vegjel, mezi zgjohen, jane nga nje grup ne cdo klase te paraleles, u shkruan njekohesisht te gjitheve.
Shpjegimin e ben me audjo, nxenesiit bejne pyetje.
U le dhe detyra. Mesimi vazhdon deri rreth ores 12.
Nuk eshte shume e kenaqur, e shpreh me ze te ulet “disi”.
Nuk ka pjesemarrje te gjere, i pikon se ka nxenes mjaft te mire, por jane te rrenuar ekonomikisht, mungojne per arsye se nuk kane as celular, as kompjuter, e as leke qe te paguajne imternetin.
Shpesh ndihet keq mesuesja dhe nuk i pyet, se perse mungojne, vetem i pyet nese jane mire me shendet familjarisht, i do shume femijet, cdo femije dhe me shume ata qe jane te varfer ekonomikisht.
I do ata, qe perbuzen si nga shoket e klases, por edhe nga ndonje mesues.
Pastaj u shlodh pak mesuesja. as nje ore e presin detyrat si nene e amvise shtepie. Nuk ka kohe te mendohet, por ngrihet dhe pergatit dreken familjare.
Ora fluturon dhe ne 15 fillon trajnimi me teme: “Njohja me disa programime per te zhvilluar mesimin online”.
Rreth tre ore zgjati trajnimi per zyshen e palodhur.
Pa u kuptuar erdhi pergatitja e darkes dhe pak kujdesi per mbesen, marrja me te e shlodh shume mesuesen.
Ajo “lozonjarja” e shlodh, ja di pikat e dobeta gjyshes. Nje puthje ne gushe, nje perqafim te forta dhe stresi nga shpina dhe mendja e mesueses iken si pa u kuptuar.
Mbremja ka rene. Mesuesja fillon pergatit temen per te nesermen.
I duhen rreth dy ore te mira.
….Nata e ka shtrire pushtetin e saj. Mesuesja ate kohe e ka ne dizpozicion te saj dhe te miqesise ne rrjetin social.
Vone, shume vone bie ne gjume mesuesja, per te filluar diten e re, ne bashkebisedimin me nxnenesit e saj…..