Albin Kurti flet para Ramës për bashkimin kombëtar: S’mund të vendosim data e mënyra

26.11.2021 15:29:09

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe ai i Shqipërisë, Edi Rama, janë pyetur sot në konferencën për media në lidhje me bashkimin kombëtar dhe organizimin e një referendumi për ta realizuar atë.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se kjo çështje po moskuptohet, shkruan lajmi.net.

Kjo pasi që sipas tij baashkimi kombëtar nuk është një diçka që zgjidhet, por është diçka që të zgjedh.

Sipas tij, liderët s’mund të vendosen na procese historike e të vendosin në data e mënyra.

“Mua më duket që ka një moskuptim te çështja e bashkimit të shqiptarëve. Nuk është një send që e zgjedhim, por është një intencë që na zgjedh. Nuk mund të vendosemi në procese historike e të vendosim data e mënyra”, tha Kurti.