Aubameyang: Kurrë te Bayern, Reali nuk është gjithçka në botë (foto)

20.01.2017 13:44:33

Futbolli dhe shtypi gjerman sot jetojnë lindjen e “Fussball Bild”, një revistë e re. Ajo ka publikuar një intervistë me Pierre-Emerick Aubameyang, në të cilën sulmuesi i Dortmundit flet për të ardhmen e tij në klubin “reini”. Sulmuesi, i cili është me kombëtaren e Gabonit në Kupën e Kombeve të Afrikës, është treguar më i hapur për interesimin e Real Madridit, që të nënshkruajë me të, por këtë herë është i përmbajtur në vlerësimin nga ana e klubit të bardhë. “Nëse një ditë Real Madrid dëshiron për të më marrë mua, të më kërkojë. Në qoftë se kjo nuk ndodh? Nuk ka problem. Real Madridit nuk është çdo gjë në botë”, – tha Aubameyang në një ekstrakt të intervistës në “Sport Bild”.

Lojtari, i cili ka një kontratë me Borussia Dortmund deri në vitin 2018, hedh dyshime për kohën e mbetur në Gjermani: “Askush nuk mund ta parashikojë të ardhmen. Tani jam në Dortmund dhe e dua klubin tim, por nuk mund të them se do të qëndrojë aty dy vjet, pesë apo…” Çfarë ka të qartë Aubameyang ka të bëjë me një fakt: kurrë nuk do ta tradhëtojë Dortmundin me rivalin e përjetshëm në Bundesliga, Bayern Munich: “Unë nuk do të shkoj te Bayern, kjo është e sigurt. Kjo do të ishte e vështirë për tifozët e Dortmund. Në qoftë se më bëjnë një ofertë, do t’u thosha jo bavarezëve”.