Dedikuar “Motrës se vogël” për ditëlindjen e saj !!!

23.08.2021 18:12:05
Nga Pirro Minella
….”Rreth Botes ne kendveshtrimin e romantikut te perhershem…!!!”
….Gjithe boten e shikoj nje pelhure te bardhe, ku secili le shenjen e vet me jeten e tij ashtu modeste qe ben.
Kam pare edhe qytetin ku banoj ku lind dashuria per jeten, ku lulezon romantizmi, ku eshte vete lumturia e hareshme.
Kam pare shume here kur lind dita me ate agimin e praruar dhe kam ndjere thelle rrezatimin e nje dite te re.
Shikoj diellin sa bukur ndricon, por ndjej dhe ngrohtesine e tij.
Kam lexuar dhe shume libra dhe sigurisht mbi to kam qare, me brishtesine e shpirtit tim, aty kam gjetur shume te verteta, shume gjera te mencura shume autore kane derdhur ne to zgjuaresine e tyre te rralle.
Kur thurr rrjeshta, une enderroj dhe syte i mbaj mbyllur dhe ashtu vete me vijne rrjeshtat varg njera pas tjetres, sipas fabules qe kam ngrityur si strukture dhe muzes time.
Jam lare ne burimet ku kam pire ate ujin e ftohte qe gurgullon.
Kam pare qiellin pa re ashtu blu te thelle dhe syte e tij ja kerkova se ishin syte e tua mikesha ime, qe me to gjithe boten te shikoja.
Por kam pare dhe shiun qe bie jam lagur dhe kam ndjere ato pikat mbi ballin tim.
Lart ne peme si keto, qe kemi ketu ne brendesi te Parkut te Liqenit, rrotull degjoi zogjte sa bukur cicerojne, kete pejsazh te bukur e mbushin dhe femijet me cicerimat e tyre aq te pafajshem me endrra te bukura qe londrojne perhere.
Kam ndjere dhe dallget e oqeanit te zemerruar, ku ato dallge te zemeruaraa me njera tjetren kundershtojne dhe nuk i hapin udhe njera tjetres, nuk pushojne.
Kam veshtruar dhe perendimin e diellit dhe kam adhuruar si i marre shkelqimin e ketij perendimi te magjishem.
Ne mbremje vone qe rri zgjuar mendja ime ka shetitur ne yjet perqark dhe aty kam gjetur ate te bukuren te fshehten ndjenje perveluese.
A e ke pare henen e plote me ate formen e saj te bukur e kam lakmuar shpesh.
Ne mbremje vone kam degjuar muzikante te medhenj dhe vetvetiu lotet me kane shkare…..
…Heshta une enderrimtari i sotem, heshti cdo gje per rreth, vetem degjoheshin tingujt e nje violine diku larg…..