Ëmbelsirë e shpejtë pa pjekje-me grizë

23.03.2018 17:29:14

 

 Përbërësit

1 l qumësht
150 gr sheqer
250 gr margarin
150 gr grizë
100 gr çokollatëe bardhe
2 sheqervanilje
biskotakatrore
aromërumi(opsionale)

 

 

 

Ne qumeshtin qe vlon shtojme sheqerin,grizen dhe perzijme vazhdimisht derisa te trashet kremi.

2

Ne kremin akoma te nxehte shtojme cokollaten e coptuar dhe margarinen dhe perziejme derisa te behet mase homogjene.

3

Ne kallepin 20×30 te mbuluar me plastfolie qesim nje shtrese biskotash katrore,qesim kremin e ngrohte dhe mbulojme me shtrese tjeter te biskotave.

4

Pasi te ftohet mire servojme sipas deshires(me shpejte dhe me lehte se sa qe e keni menduar)