Kukës: 21 vjeçari kapet duke transportuar emigrantë drejt Kosovës të “paketuar” në bagazh

01.12.2021 15:39:03

Policia e Shqipërisë e ka arrestuar në Kukës një 21 vjeçar me inicialet A,Gj, pasi që u kap duke bartur emigrantë.

Dy emigrantët u gjetën në bagazhin e veturës “Hyndai”, dhe po transportoheshin për ta kaluar ilegalisht kufirin me Kosovën.

Njoftimi i plotë i policisë:

Goditet një tjetër rast i dhënies ndihmë për kalim të paligjshëm të kufirit, arrestohet në flagrancë 1 shtetas.

Specialistët për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme në DVP Kukës kanë vijuar kontrollet në zbatim të planit të masave për parandalimin dhe goditjen e aktivitetit të paligjshëm të dhënies ndihmë emigrantëve të paligjshëm, për kalim të paligjshëm të kufijve dhe tranzitimin e tyre në territorin shqiptar, me destinacion vendet e BE-së.

Si rezultat i kontrolleve u arrestua në flagrancë shtetasi A. Gj., 21 vjeç, banues në Tiranë, pasi u kap nga shërbimet e Policisë, duke transportuar me një automjet tip “Honday”, emigrantë të paligjshëm, që të kalonin në mënyrë të paligjshme kufirin në drejtim të Kosovës, kundrejt fitimit.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Kukës, për veprën penale “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufijve”.