Regjistrohen 1.163 raste të reja me COVID-19 në Maqedoni, humbin jetën 35 pacientë

08.04.2021 18:43:06

Ministria e Shëndetësisë bën të ditur se gjatë 24 orëve të fundit janë bërë 3.927 testime dhe janë regjistruar 1.163 raste me coronavirus.

Prej rasteve të reja 473 janë në Shkup, Manastir 100, Kumanovë 90, Prlep 62, Ohër 62, Strumicë 45, Tetovë 36, Shtip dhe Kërçoë 32, Veles 29, Kavadar 28, Gostivar dhe Koçani 27, Gjevgjeli 22, Strugë dhe Sveti Nikole 14, Negotinë dhe Radovish 12, Resnjë dhe Vallandovë 11, Vinicë 10, Kriva Pallankë dhe Berovë 7, Demir Kapi dhe Demir Hisar 3, Dellçevë 2, Krushevë, Bogdanci, Kratovë dhe Mekedonski Brod 1.

Gjatë 24 orëve të fundit shëruar 854 pacientë dhe 35 të tjerë kanë humbur jetën. Prej pacientëve të vdekur 7 janë nga Shkupi, 3 nga Kavadari dhe Shtipi, 3 nga Strumica, dy nga Prilepi, Velesi, Kriva Pallanka dhe Manastiri dhe nga 1 në Kumanovë, Gostviar, Negotinë, Gjevgjeli, Sveti Nikole, Radovish, Ohër, Kërçovë dhe Resnjë.

Që nga fillimi epidemisë janë diagnostifikuar 136.891 pacientë me coronavirs, ku prej tyre 112.619 janë shëruar dhe 4.108 kanë humbur jetën. Momentalisht numri i rasteve aktive është 22.164.