Etiketimet Kanceri

Etiketim: Kanceri

14 simptoma që tregojnë se jeni të prekur nga kanceri, e...

Duke pasur parasysh se kanceri është shkaku i dytë më i zakonshëm i vdekjes në botë, është tronditëse se sa shumë prej viktimave të...

Mjeku tërheq vëmendjen: Askush nuk duhet të vdesë nga kanceri përveçse...

Mjeku tërheq vëmendjen: Askush nuk duhet të vdesë nga kanceri përveçse nga pakujdesia. Ja këshillat bazë!Hapi i parë është ndalimi i marrjes së sheqerit....

Kanceri sëmundje shqetësuese , që po e kërcenon Kosovë

Në tri vitet e fundit, ka rritje të numrit të të prekurve nga sëmundja me kancer. Nga 1 mijë e 500, deri...

Studim : Vdekshmëria e grave nga kanceri i mushkërive do...

Vdekshmëria e kancerit të mushkërive të femrës parashikohet të rritet boterisht nga 11.2 (vdekje për 100,000 ne vit) në vitin 2015-16 në 2030, me...

Sasitë e vogla të verës se kuqe janë të mira për...

Përderisa disa gota verë mund të ndihmojnë në qetësimin e mendjes pas një dite të ngarkuar, hulumtimet e reja tregojnë se ato gjithashtu mund...

Thirrje për ta ndihmuar shërimin nga kanceri të regjisorit Bekim Lumi

Regjisori dhe profesori i njohur i Fakultetit të Arteve në Prishtinë, Bekim Lumi, që prej dy vitesh është duke u përballur me sëmundjen e...

Kanceri po prek edhe të rinjtë në Kosovë

Onkologu Ilir Kurtishi ka deklaruar se numri i të sëmurëve që diagnostikohen çdo vit me kancer në Kosovë është rreth 1500 persona. Kurteshi duke folur...

Sot shënohet Dita Botërore Kundër Kancerit

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), çdo vit miliona njerëz vdesin nga kanceri, shumica në vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme.As...

Shqipëri/ Petrit Vasili: Rama gënjen, barna onkologjike nuk ka

Kryetari i grupit parlamentar të LSI, Petrit Vasili ka akuzuar kryeministrin Rama se gënjeu kur tha se do të ketë barne në spital për...

Kinë: Specialistë jashtë vendit ftohen për trajtimin e laureatit të Nobeli

Kina ka thënë të ketë ftuar specialistë të kancerit të mëlçisë nga SHBA-ja dhe Gjermania që t’i bashkohen ekipit mjekësor i cili po trajton...